Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej dzięki współpracy z agencją Darcos Associação Cultural miała niecodzienną okazję zaprezentować się portugalskiej publiczności podczas dwóch koncertów: 2 lutego w Teatro-Cine w Torres Vedras i 3 lutego w prestiżowej sali Centro Cultural de Belém w Lizbonie. Tydzień wcześniej w Filharmonia Częstochowska przygotowała wyjątkowy koncert, gdyż w pełnej wyjazdowej obsadzie i w tym samym programie koncertowym artyści zaprezentowali się melomanom w naszym mieście.
Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej poprowadził Nuno Côrte-Real (dyrygent, jeden z najważniejszych współczesnych portugalskich kompozytorów, a także szef Darcos Associação Cultural oraz pomysłodawca festiwalu Temporada Darcos), przy fortepianie zasiadł wybitny pianista, znakomity artysta i niezwykła indywidualność Artur Pizarro. Na program wszystkich trzech koncertów złożyły się kompozycje: Suita Moja matka gęś Ravela, Rock – tribute to Ligeti Nuno Côrte-Reala oraz III Koncert fortepianowy d-moll op. 30 Rachmaninowa, bardzo wymagający od wykonawcy i jeden z piękniejszych koncertów fortepianowych w kanonie muzyki klasycznej.
Koncerty Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej – występującej w Portugalii pod nazwą Huberman Filarmónica /Huberman Philharmonic – inaugurowały cykliczne wydarzenie zwane Temporada Darcos, będące swoistym festiwalem z wieloletnią już tradycją, którego celem jest wymiana muzycznych doświadczeń zespołów pochodzących z różnych części świata, które zapraszane są do występów w Portugalii z tamtejszymi artystami, a ci z kolei wyjeżdżają na podobne występy w macierzystym kraju zespołu (dokładnie jak było to w przypadku naszej Orkiestry oraz Artura Pizarro i Nuno Côrte-Reala). Bogaty program tego corocznego święta muzyki przewiduje w tym sezonie także koncerty w Hiszpanii i Rosji z tamtejszymi orkiestrami.
Częstochowscy Filharmonicy wystąpili w sekcji Europa Sinfónica.
Z tego krótkiego, ale bardzo intensywnego tournée Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej wróciła wzbogacona o ogromne doświadczenie występowania dzień po dniu w diametralnie różnych miejscach i warunkach: pierwszy występ w 80-cio tysięcznym Torres Vedras w sali liczącej 420 miejsc (sala wypełniona była kompletem publiczności), a drugi w jednym z okazalszych europejskich gmachów koncertowych, czyli lizbońskim Centro Cultural de Belém. W stolicy Portugalii z kolei audytorium wypełniła grupa blisko tysiąca melomanów. Orkiestra wróciła do Polski z przekonaniem o żywej i wdzięcznej pamięci oraz wiedzy w Europie o naszym patronie Bronisławie Hubermanie, którego postać wspominano z dumą prezentując Zespół pochodzący z miejsca urodzenia tego szanowanego wirtuoza skrzypiec, humanisty i działacza społecznego.
Publiczność zarówno mniejszego Torres Vedras, jak i stolicy okazała się równie wyrobioną muzycznie, z ogromną atencją i emocjami przeżywającą koncert na żywo. Owacjom na stojąco i okrzykom Bravo! nie było końca.
FCz