KONKURS ZWIĄZKU HARCERSTWA POLSKIEGO
Jak inspirującym artystycznie tematem jest drzewo udowodnili uczestnicy konkursu „Moje ulubione drzewo – historia prawdziwa”, zorganizowanego przez częstochowski Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego. 30 lipca podczas uroczystego podsumowania w sesyjnej Urzędu Miasta mogliśmy podziwiać prace małych twórców.
Pod wrażeniem pomysłów i różnorodności interpretacyjnej byli obecni na rozdaniu nagród zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Majer i naczelnik Wydziału Środowiska Robert Magdziarz.
– Nie sądziłem, że drzewo może tak pobudzać wyobraźnię. Wszystkie prace świadczą o ogromnym zaangażowaniu uczestników. Pokazaliście, że troska o ekologię jest dla was bardzo ważna. Poprzez taki konkurs przybliżacie się do przyrody ojczystej i uczycie patriotyzmu – zwrócił się do dzieci i młodzieży wiceprezydent Ryszard Majer.
W służącym promowaniu właściwych wzorców proekologicznych konkursie wzięli udział podopieczni Środowiskowych Ognisk Wychowawczych „Skaut 1, 2, 3”. Zadaniem uczestników było stworzenie historii dowolnie wybranego drzewa z wykorzystaniem różnych technik plastycznych oraz napisanie do niego historii. Wykonano ich czterdzieści.
Wyjątkową pracę przygotował czternastoletni Adrian Kubera ze świetlicy Skaut 2. Jego drzewo dendrologiczne wychowanków świetlicy i historia dokumentująca pracę w instytucji najbardziej spodobały się komicji oceniającej. – Nie sposób było docenić pomysłu, estetyki wykonania i pracy włożonej w to dzieło – podkreśla komendant częstochowskiego Hufca Adrian Staroniek, który zasiadał w jury obok plastyczki Elżbiety Chorodowskiej i Mirosławy Błaszczak-Całusińskiej.
– Adrian jest bardzo uczynnym i pracowitym chłopcem. Nigdy nie powie „nie”. Gdy podałam mu temat konkursu od razu się nim zainteresował. Wspólnie ustaliliśmy co zostanie przygotowane. Adrian tę pracę, samodzielnie, tworzył przez dwa tygodnie. Co dziennie, a tydzień nawet w wakacje, przychodził do świetlicy, choć była zamknięta i pracował – opowiada jego wychowawczyni Barbara Potiomkin.
Temat dał pole do puszczenia wodzy fantazji. Rafał Boćkowski pisał o wierzbie, która kojarzy mu się z wiatrem. Stworzył baśń o przepięknej dziewczynie Wierze, w której zakochał się król. Nie dane było im być razem, bo zła czarownica zamieniła dziewczynę w płaczącą wierzbę, a króla w wiatr i skazała go na wieczne poszukiwanie ukochanej. Z kolei Karolina Siwek opisała dąb, pod którym zakochali się jej dziadkowie. Czteroletnia, najmłodsza uczestniczka konkursu, Wiktoria Jarząbek, przy wsparciu siostry Pauliny opowiedziała o ulubionym drzewku owocowym.
Organizatorzy konkursu przygotowali nagrody i upominki dla wszystkich uczestników. Pierwszą był cyfrowy aparat fotograficzny, drugą – MP4, trzecią – MP3. Nagrody ufundował Wydział Środowiska Urzędu Miasta Częstochowy.
Częstochowski Hufiec prowadzi trzy świetlice środowiskowe dla dzieci: w swoje siedzibie przy ul. Wilsona, internacie Zespołu Szkół przy ul. Legionów oraz w Szkole Podstawowej nr 52 w Dźbowie. – Opiekujemy się ponad stu dziećmi. Wiele z nich pochodzi z rodzin wielodzietnych i ubogich. Organizujemy dla nich rozmaite zajęcia edukacyjne i zabawy – mówi komendant Staroniek.
Nagrodzeni:
Adrian Kubera (Skaut 2) – I m-ce
Paulina Sala (Skaut 3) – II m-ce
Natalia Kondas (Skaut 3) – II m-ce
Dawid Kolasa (Skaut 3) – II m-ce
Karolina Siwek (Skaut 3) – III m-ce
Rafał Boćkowski (Skaut 3) – III m-ce
Judyta Kowalska (Skaut 3) – III m-ce
UG