PROJEKT PROMUJĄCY EDWARDA, JANA I JÓZEFINĘ RESZKE
5 września br. o godz. 19.00 na Rynku w Mstowie odbędzie się plenerowe wystawienie opery „Aida” G. Verdiego w ramach projektu: „Reszkowie – Szlak Muzycznej Sławy. Światowe kariery. Promocja dorobku muzycznego Edwarda, Jana, Józefiny”. Ten słynny utwór wykona Opera Śląska w Bytomiu pod batutą Andrzeja Knapa. Wstęp jest wolny.
To już czwarta edycja wydarzeń kulturalno-artystycznych, realizowanych w ramach projektu, który ma na celu popularyzowanie twórczości artystycznej rodzeństwa Reszke – światowej sławy śpiewaków operowych końca XIX stulecia. Dorobek życiowy artystów, związanych z naszym regionem, do dziś cieszy się wielkim uznaniem. Edward, Jan i Józefina Reszke odnosili artystyczne tryumfy w najsłynniejszych operach świata: Mediolanie, La Scali, Królewskiej Operze Covent Garden w Londynie, Turynie, Lizbonie oraz nowojorskiej Metropolitan Opera. Kończąc swoją artystyczną karierę powrócili do Polski i zamieszkali w okolicach Częstochowy. Ich posiadłości znajdowały się na terenie dzisiejszych gmin Kłomnice, Mykanów, Mstów. Tutaj prowadzili także działalność filantropijną i kulturalną.
– Projekt związany z promowaniem twórczości rodzeństwa Reszke został zapoczątkowany cztery lata temu. Wtedy wystawiliśmy naszą wielką operę narodową – „Halkę” Stanisława Moniuszki. W następnych latach mogliśmy podziwiać kolejne dzieło tego kompozytora – „Straszny dwór” oraz „Nabucco” Giuseppe Verdiego. W tym roku przyszedł czas na wystawienie „Aidy”. Jest to najbardziej znana opera na świecie. Została ona skomponowana na uroczystość otwarcia kanału Sueskiego, która miała miejsce w 1869 roku – mówi Krzysztof Pośpiech, główny pomysłodawca i realizator przedsiewzięcia.
Opera zostanie wystawiona w oryginale czyli w języku włoskim, jednakże przed spektaklem zostaną uczestnikom udostępnione libretta z opisem akcji. Młody egipski wojownik, Radames, zakochuje się z wzajemnością w niewolnicy Aidzie, córce króla Etiopii. Zazdrosna o to córka faraona, Amneris, pragnie za wszelką cenę wyjść za Radamesa. Ten zostaje wybrany na dowódcę wojsk egipskich w wyprawie przeciw Etiopom. Armia prowadzona przez Radamesa pokonawszy wroga, powraca wraz z jeńcami. Wśród nich Aida rozpoznaje swojego ojca, Amonastra. Ten jednak nie przyznaje się do bycia królem Etiopii. W nagrodę za zwycięstwo faraon ofiarowuje Radamesowi rękę swej córki. Choć zrozpaczony, wojownik nie może odrzucić takiego dowodu łaski ze strony władcy. Na skutek dalszych wydarzeń Radames zostaje oskarżony o zdradę i postawiony przed sądem. Zakończenie tej wzruszającej historii miłości wojownika i niewolnicy będą mogli Państwo poznać 5 września na mstowskim Rynku.
Na miejsce spektaklu będzie się można także dostać specjalnie w tym celu uruchomionym operobusem. Będzie on czekał na pasażerów przy ulicy Piłsudskiego, koło Konduktorowi przy PKP. Bilety na operobus nie są dostępne w sprzedaży. Mogą je Państwo wygrać w naszym konkursie. Dla gości zostały wyznaczone parkingi w Mstowie: przy cmentarzu, Urzędzie Gminy oraz na Wancerzowie przy kościele.
Każdy, kto do 30 sierpnia, do godz. 14 wyśle na adres: redakcja@gazetacz.com.pl e-mail z hasłem: „AIDA” weźmie udział w losowaniu biletów.
ANNA STAŃCZYK