Dyplom w „Plastyku”
Tegoroczny dyplom w Zespole Szkół Plastycznych zdawało 72 absolwentów dwóch szkół, wchodzących w skład ZSP: 4-letniego Liceum Plastycznego i 6-letniej Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych. Po raz pierwszy miał miejsce w reprezentacyjnej sali-galerii w nowo oddanym budynku szkoły.
Dr Tomasz Bierkowski, naukowy Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, który w tym roku obserwował przebieg egzaminu zawodowego w ZSP z grafiki był pod wrażeniem umiejętności i wiedzy maturzystów. – Wiele prac jest porównywalna z poziomem pierwszego roku akademickiego. Podoba mi się świadomość uczniów. Ich ukształtowana wiedza i dojrzały sposób myślenia są dla mnie ważniejsze niż końcowy efekt wizualny – mówi dr Bierkowski.
Egzamin zawodowy wiąże się z dużym wysiłkiem intelektualnym. – Każdy uczeń, w zależności od kierunku kształcenia wykonuje dzieło z grafiki, jubilerstwa lub ceramiki oraz pracę malarską i rysunek. Musi również zdać egzamin teoretyczny z historii sztuki – wyjaśnia dyrektor ZSP Anna Maciejowska. – Każdy uczeń ma dwóch promotorów z przedmiotów kierunkowych i jednego z malarstwa lub rysunku. Przygotowanie dyplomu jest pracą kreatywną, fuzją myślenia pedagoga prowadzącego i ucznia. Efekt tegorocznych prac jest wyjątkowo dobry. Jest obszerny i w niektórych momentach spektakularny. Doskonałą formą zadziwia nas grafika, ale również prace jubilerskie. Świadczy o tym liczba wyróżnień przyznawanych, obok ocen komisji, przez obserwatorów akademickich. Dla grafików jest to obserwator z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, dla ceramików z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, dla jubilerów z akademii Sztuk Pięknych w Łodzi – dodaje dyr. Maciejowska.
Bartłomiej Górecki, uczeń czteroletniego Liceum Plastycznego dyplom z rysunku zdał z wyróżnieniem. – Tematem mojej pracy był sen. Zaprezentowałem sześć prac malarskich w konwencji oniryzmu, odnosząc je do filozofii Junga i Freuda i inspirując się malarstwem Caravaggia i Valentina Serova. Swoje przemyślenia pisałem to w książce „Haave”. Przez cztery lata nauki w „Plastyku” wyniosłem wiele doświadczenia, rozwinąłem się w malarstwie i rysunku, i oczywiście w grafice. Uczestniczyłem w stażu graficznym w Villach, uzyskałem kilka wyróżnień w konkursach – mówi Bartłomiej.
Wysoki poziom zaprezentowali uczniowie 6-letniej edukacji. Elżbieta Siwik, prowadząca kierunek grafika, szczególnie podkreśla oryginalny, multimedialny projekt pracy dyplomowej Wojciecha Sętowskiego. – W ramach prezentacji wykonał trzy „murale” na ścianach trzech najstarszych zakładów w Częstochowie: Zapałczarni, byłej Fabryki Guzików i byłego Wełnopolu. W symboliczny sposób przekazał ich historię, zaznaczając początek, najlepsze lata i zmierzch. Historię przedsiębiorstw obrazuje na filmie oraz w skróconej wypowiedzi na plakatach. I tak na przykład w przypadku Zapałczarni, której symbolem jest czarny kot pokazuje go w trzech odsłonach: kot rozwiera oczy to początek zakładu w roku 1882, kot ma otwarte oczy – najlepsze lata od 1955 r.i kot z zamkniętymi oczami – to rok 2002, choć powstaje Muzeum, to Zapałczarnia jest na skraju bankructwa. Wyrazistym akcentem jego projektu jest instalacja pn. „Ostatnia wieczerza”, na której znajdują się pamiątkowe eksponaty związane z prezentowanymi zakładami. Dokumentny, stare zeszyty, guziki, pudełka zapałki. Wojtek jest utalentowanym młodym człowiekiem. Prezentuje wnikliwe spojrzenie na rzeczywistość, a przy tym tryska niebanalnymi pomysłami i artystyczną energią. Kolejnym ciekawym projektem jest album kolekcjonerski Jędrka Cieślaka, czy praca na temat filmu, w której uczeń łączy i miesza trzy gatunki: horror, dokument i komedię – mówi Elżbieta Siwik. Jak podkreśla otwartość uczniów na nowe technologie i programy stawia nauczycielami przed wyzwaniem. – Musimy nadążać za pomysłami swoich wychowanków. Są kreatywni i wymagają indywidualnego podejścia. To ludzie charakteryzujący się wrażliwością i pracowitością. Obok podstawowego toru nauki muszą przecież wiele godzin poświęcać na ćwiczenia plastyczne– dodaje
Na zdjęciu uczniowie Joanny Przygody z kierunku grafika: Kamil Balcerek, Bartłomiej Górecki, Anna jarosz, Cecylia Mach, Weronika Nawrot, Maciej Skrzypczyk, Bartosz Stępiński, Kalina Zatoń.
URSZULA GIŻYŃSKA