Nowoczesny komisariat


Nowy VI Komisariat przy ul. Łukasińskiego 26 w Częstochowie już działa. Na inauguracji podziękowaniom i wymianie serdeczności nie było końca

Komisariat na pełnych obrotach pracuje od 1. marca, na oficjalnym jego otwarciu, 7. marca, sala konferencyjna placówki z trudem pomieściła licznych gości. Przybili wszyscy prezydenci z Tadeuszem Wroną na czele, starosta powiatu częstochowskiego Mieczysław Chudzik, wiceprzewodniczący Rady Miasta, Wiesław Wiatrak, dyrektorzy firm, między innymi Andrzej Stokłosa, członek Zarządu Huty Stali Częstochowa, a przede wszystkim władze Policji – krajowej i śląskiej. Komendę Główną reprezentował zastępca Komendanta Głównego Policji Jacek Bartmiński, wojewódzką – nadinspektor Kazimierz Szwajcowski. Placówkę pobłogosławił ksiądz arcybiskup Stanisław Nowak.
Spotkaniu towarzyszyło poczucie zadowolenia i spełnienia obowiązku. Wszyscy podkreślali dobrą współpracę magistratu, radnych i policji. Jej owoce podziwiano podczas oficjalnych oględzin trzypoziomowej placówki. Prezentowała się na wskroś nowocześnie – przestronne pokoje, eleganckie sanitariaty, szyby pancerne, monitoring, komputery. Pomyślano również o siłowni, na której policjanci będą dbać o swoją kondycję.
Jednak szczególnie akcentowano radość z samego faktu odtworzenia komisariatu na Rakowie, w dzielnicy, uważanej za jedną z najniebezpieczniejszych w Częstochowie. Jak zapowiedział Komendant Miejskiej Policji mł. insp. Antoni Smolarek komisariat ma służyć społeczeństwu, ma być dla niego przyjazny. Tak więc o spokój i poczucie bezpieczeństwa blisko 60 tysięcznej rzeszy mieszkańców dzielnicy zabiegać będzie 66 policjantów. Do dyspozycji mają sześć samochodów – szósty (peugaut) dotarł wraz z komendantem Bartmińskim. Warszawa zadbała również o inne “drobiazgi”, komendant przekazał jeszcze fotoradar i broń (3 osobiste pistolety, 1 maszynowy).
Nowej placówce szefuje komendant Tomasz Kozik, wysoko oceniany przez zwierzchników za fachowość i doświadczenie. Wcześniej kierował II Komisariatem. Jak upłynęły pierwsze dni pracy? – Raczej spokojnie. Mieliśmy kilka drobnych wykroczeń. Mieszkańcy przyjęli komisariat jako coś oczywistego. Nie jesteśmy dla nich nowością, policja stale była obecna rakowskich na ulicach – podkreśla komendant Kozik.
Warte przypomnienia jest to, że VI Komisariat jest już drugim przywróconym do życia posterunkiem. W ubiegłym roku w dzielnicy Północ przy ul. Czecha 15, w lokalu po byłym przedszkolu uruchomiono V Komisariat. Budynek udostępnił Urząd Miasta. Prace remontowe sfinansowała Spółdzielnia Mieszkaniowa Północ (100 tys. zł) i Zakład Gospodarki Mieszkaniowej – za ok. 400 tys. zł wymienił okna. Dziś pracuje tam 45 policjantów.
Budowa i modernizacja VI Komisariatu (w budynku są również mieszkania) kosztowała miasto prawie 2 mln 600 tys. zł. Do 30. czerwca wykonane będą prace wykończeniowe – docieplenie, parkingi i drogi manewrowe.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *