Prawo i Sprawiedliwość przygotowało projekt ustawy z całkowitym zakazem palenia w miejscach publicznych. Projekt popiera Stowarzyszenie Manko, organizator kampanii społecznej PolskaBezdymu, która jest kontynuacją kampanii lokalbezpapierosa.
W wyniku biernego palenia w Europie umiera 79 tys. osób rocznie, w Polsce jest to około 8 tys. osób. Kampania PolskaBezDymu, powstała z myślą o ochronie biernych palaczy. – To przede wszystkim osobom niepalącym chcemy zapewnić przestrzeń wolną od dymu tytoniowego – mówi organizator kampanii Magda Petryniak
Przykładem świadczącym o pozytywnych skutkach wprowadzenia całkowitego zakazu palenia w miejscach publicznych jest m.in. Kalifornia, gdzie zakaz palenia obowiązuje od 1998 r. Od tego czasu wskaźnik zachorowań na raka płuc spada tam 6 razy szybciej niż w innych stanach, gdzie takie przepisy nie obowiązują.
Z kolei w Irlandii, gdzie zakaz palenia obowiązuje od marca 2004 r., w ciągu pierwszego półrocza po wprowadzeniu przepisów sprzedaż wyrobów tytoniowych spadła o 16 proc., a palenie rzuciło ponad 7 tys. osób.
Zakaz palenia w miejscach publicznych wprowadziło już 12 państw UE. zakazy przynoszą pozytywny skutek. W rok po wprowadzeniu zakazu palenie rzuciło 0,5 mln Włochów i 10 proc. Irlandczyków
Jest szansa, że wkrótce zmaleje liczba palaczy w Polsce, która dziś szacowana jest na 10-11 mln.
Przeprowadzone badania potwierdzają korzystne skutki, które niesie radykalne ograniczenie miejsc publicznych, w których można palić. Siedmiu na dziesięciu chcących rzucić palenie przyznaje, iż jest im zdecydowanie łatwiej, gdy znajdują się wśród niepalących.
Argumenty za zakazem palenia w miejscach publicznych
1. Według sondażu OBOP przeprowadzonego na zlecenie Stowarzyszenia Manko w lipcu 2009 wynika, że 73 proc. niepalących i ponad połowa palących Polaków jest za całkowitym zakazem palenia w miejscach gdzie przebywają osoby niepalące.
2. Zadymione biura to obniżona wydajność, większe o 18 proc. koszty leczenia pracowników, częstsze występowanie wypadków przy pracy, a nawet niebezpieczeństwo pożaru
3. W przypadku rzucenia palenia jak również ochrony biernych palaczy przed dymem tytoniowym o 20 proc. zmniejsza się ryzyko zawału serca
4. Od 1 do 9 miesięcy – wydolność układu oddechowego poprawi się, wzrośnie wydolność płuc, ustąpią kaszel, duszności, zmęczenie.
5. Po 1 roku – ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną mięśnia sercowego zmniejszy się o połowę.
6. Po 10 latach – ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca będzie podobne jak u osoby nigdy nie palącej.
7. Po 15 latach – ryzyko zachorowania na raka płuc będzie podobne jak u osoby nigdy nie palącej.
r