6 lutego – w dniu urodzin poety, w murach Muzeum Katyńskiego w Warszawie, miał miejsce uroczysty finał I edycji ogólnopolskiego konkursu poetyckiego Władysław Sebyła – poeta Katynia zorganizowanego przez Towarzystwo Historyczne im. Szembeków w Warszawie, częstochowski Oddział Towarzystwa Historycznego im. Szembeków, Instytut Filologii Polskiej Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie oraz Muzeum Katyńskie Oddział Martyrologiczny Muzeum Wojska Polskiego.
Konkurs miał na celu nie tylko wyłowienie poetyckich talentów, ale gównie przypomnienie sylwetki Władysława Sebyły (ur. 6 lutego 1902 roku w Kłobucku koło Częstochowy, polskiego poety, krytyka, podporucznika rezerwy piechoty Wojska Polskiego, zamordowanego przez NKWD w Katyniu wiosną 1940 roku). Skierowany był do piszących w dwóch kategoriach wiekowych: młodzież w wieku 16-19 lat oraz dorośli powyżej 19 roku życia.
W kategorii I Jury postanowiło przyznać wyróżnienie:„Hamletowi szkolnemu”, którym okazał się Maciej Henryk Modzelewski z Białobrzegów. W kategorii II Jury postanowiło przyznać:
I nagrodę „Szałwii”, którą okazała się Anna Piliszewska z Wieliczki,II nagrodę otrzymał „Szulz”, czyli Bogdan Nowicki z Zabrza,III nagrodę przyznano za utwór pt. „Silnia” opatrzony godłem „Kondor”, którego autorem okazał się Maciej Anczyk z Krakowa.Ponadto przyznano wyróżnienie za wiersz pt. „1 września” opatrzony godłem „Silesianna”, którego autorem okazała się Magdalena Dryl z Katowic.
Uroczystego otwarcia finałowej gali dokonały władze Muzeum Katyńskiego, Muzeum Wojska Polskiego oraz Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej w Warszawie. Wiersze laureatów były prezentowane przez aktorów teatralnych i ukażą się drukiem w kwietniowym dodatku specjalnym „Polski Zbrojnej”. Uroczystości towarzyszył koncert Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, wystawa poświęcona Władysławowi Sebyle autorstwa Pauliny Weber oraz zwiedzanie Muzeum Katyńskiego z przewodnikiem. Organizatorzy zapraszają za rok do ponownego stawania w szranki poetyckiego turnieju.
Ewelina Dziewońska-Chudy,fot: Grzegorz Jakubczyk