Maleńkie cudeńka


5. Międzynarodowe Biennale Miniatury

W Galerii Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater” została otworzona wystawa, prezentująca plon 5. edycji Międzynarodowego Biennale Miniatury. Konkurs, którego inicjatorem jest częstochowski artysta malarz Bartosz Frączek, cieszy się coraz większą popularnością, także za granicą. Eksponowane 245 mini dzieł 148 artystów stanowi udane podsumowanie pierwszego, małego jubileuszu przedsięwzięcia.

Łącznie nadesłano 1.247 prac 438 autorów z 44 krajów, z których ledwie 42 nie spełniały warunków regulaminu. Podstawowym był maksymalny wymiar – dziesięć na dziesięć centymetrów. Taka ilość propozycji spowodowała, że jury, w składzie: przewodniczący prof. Adam Brincken (Kraków), prof. Ingrid Ledent (Belgia), prof. Ewa Pełka (Warszawa), prof. Bogdan Topor (Katowice), mgr Agnieszka Gniotek (Warszawa), postawiono przed trudnym zadaniem. Na trwającym prawie cały dzień posiedzeniu, które odbyło się 7 czerwca br., oceniający gruntownie przeanalizowali wszystkie zgłoszenia. – Na wystawę została zakwalifikowana tylko jedna piąta ze wszystkich prac. Ta znaczna selekcja negatywna zdecydowanie posłużyła poziomowi. Dzięki temu ekspozycję ogląda się z dużą satysfakcją – komentuje kurator Galerii Robert Sękiewicz.
Komisja przyznała Grand Prix konkursu Magdalenie Szczęśniak z Krakowa. I nagroda powędrowała do Agnieszki Sitko (Mikołów), II – do Anne Rossi (Finlandia), III – do Catherine M. Stewart (Kanada). Wyróżnienia honorowe otrzymali Ivan Ninov (Bułgaria), Krystyna Matusiak (Łódź), Hyun-Jin Kim (Tajwan), Kouki Tsuritani (Japonia) oraz Andrzej Gieraga (Łódź). Wszyscy dostali również upominki w postaci węgierskich win od tarnowskiej Winiarni Lippóczy Pince.
– Tę edycję wyróżnia wysoka jakość prac przesłanych z zagranicy. Pierwszy raz jest tylu laureatów spoza Polski i wybór ten był uzasadniony. Poziom wyrównał się i jest to bardzo dobra informacja dla dalszej przyszłości Biennale, jako konkursu międzynarodowego – zauważa Robert Sękiewicz. Organizatorów cieszy również, że zwiększyła się liczba miejscowości, które wystawa z przeprowadzanego w cyklu dwuletnim przedsięwzięcia odwiedzi. Będzie prezentowana poza Częstochową w siedmiu galeriach, w tym w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie, Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie i krakowskiej Galerii Malarstwa ASP.
Ekspozycję ogląda się z dużą przyjemnością. Różnorodność pod każdym względem, cechująca te maleńkie cudeńka, sprawia, że każdy znajdzie wśród nich przynajmniej kilkanaście, które dadzą wiele artystycznych doznań, mimo tak niecodziennej formy.

DeKa

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *