Gdy miasto
zamęcza hałasem
i tandetą tłamsi
uciekam w las
– w trzeszczenie sosen
i wołanie kraski
– w jesienne deszcze
przemoknięte ptaki
w lecące z wiatrem
pajęcze welony
z brzozą – staruszką
w pasiastym wełniaku
pilnuję
sunących po niebie obłoków …
Maria Ogłaza – z tomiku „Ścieżką za wzgórze”
W Domu Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej odbyło się 16 sierpnia spotkanie autorskie oraz promocja najnowszego tomiku poetyckiego Marii Ogłazy „Ścieżką za wzgórze”. Wydanie tomiku zostało sfinansowane przez Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Miasta Częstochowy. Jest to już czwarty zbiór wierszy tej częstochowskiej malarki i poetki.
Wcześniej ukazały się: „Na garnuszku u Pana Boga” (1995), „Białe motyle” (1997), „Okruchy codzienności” (2003).
Maria Ogłaza ukończyła studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zajmuje się rysunkiem, projektowaniem graficznym i malarstwem.
Wyraźnie zaznaczyła swoją obecność na wielu ważnych wystawach. Jej prace znajdują się również w kolekcjach prywatnych w Australii, Francji, Stanach Zjednoczonych.
Tomik „Ścieżką za wzgórze” zawiera wiersze pisane w latach 2004 – 2008. Został on podzielony na sześć części: „Z podróży”, „Polne anioły”, „Pacierze”, „Zapiski”, „Oswajam samotność” i „Szkicownik”. Czytając najnowsze teksty Marii Ogłazy można utwierdzić się w przekonaniu, że jest to poezja dojrzała i mądra. Są to wiersze o życiu, radościach, smutkach, tęsknotach i przemijaniu. Utwory są wnikliwą obserwacją otaczającego nas świata.
Poetka nie podąża za modą, posiada niezwykły dar intuicji oraz wyobraźnię. W jej wierszach często przejawia się szczególne umiłowanie przyrody i natury.
Warto również zwrócić uwagę na grafiki autorstwa Pani Marii, które są ciekawym uzupełnieniem zbiorku.
Podczas sobotniego spotkania w Muzeum, miłośnicy poezji mieli również okazję cieszyć oko widokiem frapujących i pełnych kolorytu obrazów Marii Ogłazy.
Barbara Szymańska