Kolejny tydzień na Jasnej Górze


W tym tygodniu na Jasnej Górze: Sobotni Wykład Maryjny, jubileusz stulecia Zgromadzenia Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza – 10 II, w Światowy Dzień Chorego – 11 II – modlitwa z chorymi i za chorych (Msza św. o godz. 12.30 połączona z Sakramentem Namaszczenia Chorych i błogosławieństwem lourdzkim, nocne czuwanie przedstawicieli ruchu dobroczynnego „Betel”). Rozpocznie się pokutno-przebłagalne nabożeństwo czterdziestogodzinne przed Wielkim Postem – 11 II.

 

Sobotni Wykład Maryjny

 

W najbliższą sobotę, 10 lutego, na Jasnej Górze, odbędzie się pierwsze w tym roku kalendarzowym spotkanie z cyklu „Sobotnie Wykłady Maryjne”. Konferencję na temat Kultu Matki Bożej wygłosi ks. dr hab. Janusz Lekan profesor z Katedry Chrystologii i Personalizmu Chrześcijańskiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II.

Organizatorem spotkań z cyklu „Sobotnie wykłady Maryjne” jest Jasnogórski Instytut Maryjny przy współpracy z Instytutem Wyższych Studiów Teologicznych w Częstochowie. Wykłady mają charakter otwarty. Po prelekcji, która rozpocznie się o godz. 19.00 w Kaplicy Różańcowej, jak zwykle, będzie okazja do zadawania pytań i do dyskusji.

Celem spotkań jest pogłębienie wiedzy o Matce Bożej, duchowości maryjnej i wiary.

 

Światowy Dzień Chorego

 

Z okazji Światowego Dnia Chorego – we wspomnienie liturgiczne Matki Bożej z Lourdes, na Jasnej Górze odbywać się będzie szczególna modlitwa za chorych i z chorymi. Podczas Mszy św. sprawowanej w Kaplicy Matki Bożej o godz. 12.30 udzielone zostanie specjalne błogosławieństwo i sakrament namaszczenia chorych. W ramach Światowego Dnia Chorego po Apelu Jasnogórskim (godz. 21.30) odbędzie się całonocne czuwanie w intencji chorych. Poprowadzą go przedstawiciele ruchu dobroczynnego „Betel”, którego charyzmatem jest towarzyszenie sierotom społecznym – osobom niepełnosprawnym i chorym. Światowy Dzień Chorego ustanowił św. Jan Paweł II. Po raz pierwszy obchodzony był 11 lutego 1993 roku w Lourdes.

 

Nabożeństwo 40-godzinne przed Wielkim Postem

 

Na Jasnej Górze przed Wielkim Postem w niedzielę, 11 lutego, rozpocznie się 40 – godzinne  nabożeństwo Adoracji Najświętszego Sakramentu. Ma ono charakter głównie pokutny i przebłagalny za grzechy popełnione w okresie karnawału. Nabożeństwo 40-godzinne ma wielowiekową tradycję, która na stałe wpisała się w pobożność eucharystyczną w Kościele. To też czas przygotowania do Środy Popielcowej i do wydarzeń paschalnych.

W modlitewne czuwanie w czasie wielogodzinnego nabożeństwa włączają się poszczególne grupy działające i posługujące na Jasnej Górze oraz pielgrzymi i mieszkańcy Częstochowy. Adoracja Najświętszego Sakramentu odbywa się w Bazylice. Nabożeństwo rozpocznie się w Mszą św. w Bazylice o godz. 11.00. Zakończy się nieszporami eucharystycznymi we wtorek, 13 lutego.

 

Stulecie zgromadzenia Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza

 

10 lutego na Jasnej Górze Siostry ze Zgromadzenia Uczennic Boskiego Mistrza obchodzić będą jubileusz stulecia istnienia. O godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej sprawowana będzie Msza św. Przewodniczyć jej będzie abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. O 15.30 w Bazylice wystawione zostanie misterium o charyzmacie zgromadzenia „Ziarno w ziemi”. Uczennice Boskiego Mistrza należą do Rodziny św. Pawła założonej przez bł. Jakuba Alberione. Siostry cechuje miłość do Eucharystii, wyrazem tego apostolstwa jest adoracja Najświętszego Sakramentu podejmowana szczególnie z intencją za ludzi tworzących środki społecznego przekazu i kapłanów. Troszczą się też o piękno liturgii w różnych wymiarach. Od 1 II 1972 r. posługują na Jasnej Górze.

 

Przygotowania do peregrynacji Obrazu Nawiedzenia w arch. częstochowskiej – sympozjum, nowenna

 

10 lutego, w sobotę, Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej zainaugurowane zostanie „Ogólnopolskie Sympozjum Mariologiczne przed peregrynacją Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w archidiecezji częstochowskiej”. Organizatorem jest Polskie Towarzystwo Mariologiczne. Obrady odbędą się w auli Instytutu Wyższych Studiów Teologicznych w Częstochowie przy ul. Św. Barbary 41. Wykłady, które będą miały miejsce od godziny 9.45 do około 13.30 są otwarte dla wszystkich. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objęła Papieska Międzynarodowa Akademia Maryjna w Rzymie oraz Arcybiskup Metropolita Częstochowski Wacław Depo. W dniach od 6 kwietnia 2024 roku do 2 maja 2025 roku w arch. częstochowskiej będzie miała miejsce II peregrynacja Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

W ramach przygotowania duchowego do tego wydarzenia od lipca 2023 r. trwa tzw. nowenna miesięcy na Jasnej Górze. Wpisuje się ona w czuwania wiernych arch. częstochowskiej w każdy 11 dzień miesiąca i jest duchowym przygotowaniem na to szczególne spotkanie z Maryją i Jej Synem w parafiach i wspólnotach życia konsekrowanego. Czuwanie rozpoczyna Apel Jasnogórski. 11 lutego modlitwę podejmą wspólnoty z dekanatów: mykanowskiego, miedźnowskiego, Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie, Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej w Częstochowie.

Programem przygotowań i dni nawiedzenia jest wezwanie: „Maryjo! Ocal miłość i życie naszych rodzin”. Tzw. druga peregrynacja powszechna po polskich parafiach trwa od 3 maja 1985 r. Obecnie odbywa się w diec. włocławskiej. Idea wędrówki Obrazu Nawiedzenia narodziła się w trudnym dla Kościoła i narodu polskiego czasie. W latach 1953 – 56 kard. Stefan Wyszyński opracował program duchowego przygotowania narodu do jubileuszu Tysiąclecia Chrztu Polski. Istotną częścią tych przygotowań stała się peregrynacja Obrazu Nawiedzenia.

 

Biuro Prasowe @JasnaGóraNews

 

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *