KĄCIK OBSERWATORA PRZYRODY


Gąszczyk zasługuje na ochronę!  Cz.2

 

 

Różne biotopy występujące w obrębie Gąszczyka przyczyniają się do jego bioróżnorodności. Środowisko wodno-lądowe wybierane jest przez gady i płazy, jako optymalne miejsce polowania, gniazdowania i spędzania zimy. Gady i płazy w Polsce są chronione. W ciepłe dni wiosenne bez trudu możemy obserwować gody ropuch. Zimą ropuchy hibernują w ziemnych norkach. W ciepłe dni wiosny poszukują partnera i łączą się w pary. Samiec jest o wiele mniejszy od samicy, ale sprytniejszy. Potrafi utrzymać się na grzbiecie samicy w czasie pieszej i niekiedy długiej wędrówki do wody. Bardzo mocno trzyma się przednimi nogami, a samica kieruje się do wody po to, aby dokonał zapłodnienia zewnętrznego, gdy ona złoży skrzek w wodzie. Oto ropusza para w czasie przejścia przez ścieżkę pod Gąszczykiem (zdj. 9349). Ropucha szara składa w wodzie do kilku tysięcy jaj połączonych ze sobą szeregowo.

W Gąszczyku możemy obserwować węża, który też wybiera do życia środowisko wodno-lądowe. Wąż ten, na głowie ma jasne plamy za skroniami, więc nazywamy go zaskrońcem. A tłumaczenie nazwy łacińskiej to wodny wąż. Oto młody zaskroniec w pozycji obronnej na ścieżce rowerowej przed Gąszczykiem (zdj. 4700). Dorosłe zaskrońce składają jaja głęboko w szczątkach roślin, głównie w zalegających liściach. Polują najczęściej w wodzie na małe zwierzęta wodne. W słoneczne dni nagrzewają się na polanie, na drodze, na jezdni, aby mieć energię i aby polować. Zdarza się, że wtedy giną pod kołami.

Najtrudniejszym do obserwacji jest padalec, jest on skryty w poszyciu leśnym, bardzo cicho się porusza i jest coraz rzadszy, niestety. Zobaczyć na chwilę padalca można, ale zrobić zdjęcia, to już trudna sztuka. Należy szukać w poszyciu, w próchniejących wykrotach  i pod kamieniami. Tylko raz udało mi się zrobić zdjęcie padalca w próchniejącym pniaku (zdj. 6272). Padalec jest drapieżnikiem, podobnie jak jaszczurka. Padalec nie jest jadowity. Jest to beznoga jaszczurka. W rozwoju zarodkowym ma nogi, które później całkowicie zanikają.

 

NIKODEM MĄCZYŃSKI

 

Zainteresowanym kontaktem z autorem cyklu podajemy adres do korespondencji nikodemmaczynski@wp.pl

Odsyłamy także do kanału YouTube, gdzie pan Nikodem zamieszcza filmy „Nikodem po Jurze”

 

 

  • Kolumnę dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
  • Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *