Rozmowa z ojcem Marianem Lubelskim, przeorem Klasztoru Paulinów na Jasnej Górze.
– Wokół Jasnej Góry powstaje monumentalna Droga Tajemnic Różańca Świętego. Prosiłbym Ojca Przeora o przybliżenie Czytelnikom idei budowy drogi modlitwy maryjnej.
Rozmowa z ojcem Marianem Lubelskim, przeorem Klasztoru Paulinów na Jasnej Górze.
– Wokół Jasnej Góry powstaje monumentalna Droga Tajemnic Różańca Świętego. Prosiłbym Ojca Przeora o przybliżenie Czytelnikom idei budowy drogi modlitwy maryjnej.
– Tajemnice Różańca Świętego wokół Jasnej Góry w formie pomnikowej powstawały już od 1985 r. Inicjatorem był ówczesny przeor, śp. o. Rufin Abramek. Pierwsze tajemnice radosne powstawały w okresie 1985-1990. Monumenty różańcowe umieszczone zostały koło obecnego Domu Pielgrzyma. Ta lokalizacja okazała się niezbyt fortunna, dlatego zostały zdemontowane i czekały na lepszy moment. Cztery lata temu ustawiono je przed szczytem jasnogórskim, obok parku. List Apostolski o Różańcu Świętym Ojca Świętego “Rosarium Virginis Marie”, ofiarowany paulinom na Jasnej Górze, stał się impulsem do dokończenia dzieła o przeora Rufina Abramka. Postanowiliśmy otoczyć Jasną Górę pełnią Tajemnic Różańca Świętego. Zostały one zaprojektowane i wykonane przez artystę z Zakopanego, Tomasza Rossę, absolwenta szkoły Antoniego Kenara w Zakopanem. Poświęcone je w roku 2003. Tajemnice światła, wykonane z brązu, ukazują życie Chrystusa. Obecnie łańcuch różańcowy wokół Jasnej Góry dopełniły tajemnice bolesne. 3 maja, w dniu narodowego święta Królowej Polski, poświęcił je metropolita częstochowski, arcybiskup Stanisław Nowak.
– Chciałbym zapytać o opiekunów i fundatorów tych stacji.
– Każda tajemnica znalazła swoich fundatorów. Pierwszą tajemnicę bolesną – modlitwę Jezusa Chrystusa w Ogrójcu – ufundowała rodzina franciszkańska ludzi świeckich, drugą – biczowanie Jezusa Chrystusa – zgromadzenie księży werbistów, trzecią – Jezus cierniem ukoronowany – państwo Bugajowie, pani Maria z Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej z Częstochowy, a czwartą – Jezus dźwiga krzyż – Huta Szkła w Częstochowie, a konkretnie jej właściciel Korneliusz Gruppa, Niemiec, mieszkający na stałe w Wiedniu, który bez chwili wahania podjął czynem moją propozycję uczestnictwa w budowie tajemnic wokół Jasnej Góry. Piąta tajemnica _ ukrzyżowanie Pana Jezusa – jest dziełem Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej, której dyrektorem jest ojciec Bogumił Schab.
– Ojciec Przeor mówi o tych fundatorach, którzy z serca i głosu sumienia , stali się twórcami tych stacji. Ale gdyby nie tytaniczna praca Ojca Przeora tego zrywu by nie było.
– To jest przede wszystkim wielkie dzieło Boże. Taka myśl powstała już dość dawno i jest krok po kroku realizowana. Tak, jak sto lat temu powstała Droga Krzyżowa na Jasnej Górze, którą odprawiają przybywający tu pielgrzymi, tak już i teraz, przy istniejących monumentach stacji Różańca Świętego, modlą się wierni. Do całości potrzebna jest jeszcze część chwalebna. I już mogę powiedzieć, że są bardzo ambitne plany, aby powstała jeszcze w roku 2004 i została poświęcona w Święto Matki Bożej Różańcowej, na początku października. Są już sponsorzy, pozostaje jedynie zaprojektowanie i wykonanie. To będzie całość Różańca Świętego i w ten sposób Jasna Góra będzie opasana Różańcem Świętym. Prymas Tysiąclecia, jeszcze w latach czarnego komunizmu, powiedział, że trzeba w obronie Kościoła, Pani Jasnogórskiej i Ojczyzny opasać całą Polskę Różańcem Świętym. I to, w symboliczny sposób, spełnia się.
– Czy to spowoduje powrót wiary w Narodzie Polskim?
– Różaniec Święty, jak powiedziała Matka Boża w Fatimie, to ratunek dla naszej Ojczyzny. Modlitwa ta dociera przez Maryję do Chrystusa, co podkreślił również Ojciec Święty. Ale Matka Najświętsza i dziś w czasach trudnych, pełnych zamętu i niepokoju, potrafi wyprowadzać świat na drogę prawdy w Bogu.
PIOTR PROSZOWSKI