Historia Pielgrzymki Warszawskiej


10 marca 2010 r. w Instytucie Teologicznym, przy ul. św. Barbary 41 w Częstochowie miała miejsce promocja książki „Ruch pielgrzymkowy na Jasną Górę 1945-1989. Wybór dokumentów”.

Publikacja jest rezultatem kwerendy przeprowadzonej w zasobach archiwum Instytutu Pamięci Narodowej – oddziału katowickiego i łódzkiego, w Archiwum Kurii Metropolitalnej w Częstochowie oraz w Archiwum Paulinów na Jasnej Górze. Zgromadzono w niej sto trzydzieści dwa dokumenty, w tym m. in. raporty Urzędu Bezpieczeństwa, sprawozdania Komitetu Miejskiego PZPR, informacje, meldunki Milicji Obywatelskiej, pisma władz lokalnych, komunikaty i pisma biskupów częstochowskich: Stanisława Czajki, Zdzisława Golińskiego, Stefana Baryły. Opublikowane dokumenty stanowią cenne źródło dla historyków na temat wydarzeń związanych m. in. ze „Ślubami Jasnogórskimi” w 1956 r., z obchodami Milenium Chrztu Polski w 1966 r. i Wielką Nowenną. Publikacja zawiera również dokumenty dotyczące przygotowań i przebiegu pielgrzymek Jana Pawła II do Częstochowy i na Jasną Górę w 1979 r., 1983 r. i 1987 r. Wyboru i opracowania dokumentów dokonali historycy: ks. Władysław Piotr Wlaźlak, Andrzej Sznajder, Augustyn Brzezina i Sławomir Maślikowski. Do książki dołączony jest film dokumentalny na DVD nt. pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Częstochowy pt. „Tutaj zawsze byliśmy wolni”.
Prezentacji książki dokonał ks. prof. UR dr hab. Władysław P. Wlaźlak, wykład na temat Pielgrzymki Warszawskiej na Jasną Górę w latach 1945-1989 wygłosił o. Dariusz Cichos OSPPE.
Prof. UJK dr hab. Ryszard Gryz podkreślił: „Kulminacyjny moment konfliktu o swobodę pielgrzymowania przypadł na kilkanaście tygodni po pierwszej wizycie Jana Pawła II w Polsce i Częstochowie. Sprawa trwała do wiosny 1981 roku, a jej przebieg ilustrują trzydzieści dwa dokumenty. Iście szatański plan odcięcia klasztoru i sanktuarium jasnogórskiego od reszty miasta przez budowę tunelu oznaczał kontynuację koncepcji z czasów stalinowskich, kiedy za wszelką cenę dążono do zbudowania socjalistycznej Częstochowy mającej zdominować starą część miasta z klasztorem (zob. cenna praca Damiena Thirieta: Marks czy Maryja?…) Trudno wskazać jeden czynnik, który przesądził o odstąpieniu od tego planu. Być może spowodowała to bezpośrednia interwencja Papieża Polaka”.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *