HAŚKA. POŚWIATOWSKA IN ART


W 80. rocznicę urodzin jednej z najsłynniejszych polskich poetek XX wieku Haliny Poświatowskiej, Częstochowa – miasto rodzinne pisarki – przygotowało projekt „Haśka. Poświatowska in art”, popularyzujący jej dorobek artystyczny. Na program imprez dedykowanych poetce, inaugurowany w Międzynarodowym Dniu Poezji, a finalizowany w październiku, złożą się wydarzenia lokujące dorobek Poświatowskiej w kontekście różnych dyscyplin sztuki.

Start projektu Haśka. Poświatowska in art zaplanowano na 21 marca – w Światowym Dniu Poezji. Wtedy, w Teatrze im. Mickiewicza, odbędzie się uroczysta gala finałowa Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Haliny Poświatowskiej, który dzięki zjednoczeniu sił miasta, Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie – dotychczasowego organizatora konkursu oraz Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater”, koordynującego wydarzenia jubileuszowe, powraca do grona najważniejszych krajowych imprez literackich. Jeden z najstarszych konkursów poetyckich w Polsce organizowany jest z przerwą od 1974 r. W jego kolejnych edycjach brali udział znani poeci i krytycy literaccy, m.in.: Tadeusz Śliwiak, Julian Kornhauser, Jacek Podsiadło, Andrzej Sosnowski, Marcin Świetlicki, Urszula Kozioł, Julia Hartwig, Bohdan Zadura, Ernest Bryll, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Dariusz Sośnicki, Jacek Dehnel, Marta Podgórnik, Wojciech Bonowicz.

Tegoroczna gala finałowa konkursu odbędzie się z udziałem specjalnego gościa – Janusza Radka, który zaprezentuje dedykowany Częstochowie recital. Gali będą towarzyszyć wydarzenia literackie z udziałem jurorów konkursu. Otwarte warsztaty poetyckie poprowadzi krytyk, filolog, eseista, redaktor i tłumacz, Grzegorz Jankowicz. Z kolei podczas spotkania z czytelnikami porozmawiają o literaturze częstochowski poeta Marcin Zegadło i pisarka Justyna Bargielska.

Imprezy związane z konkursem im. Haliny Poświatowskiej to tylko część programu marcowych obchodów jubileuszu 80. urodzin poetki. Także 21 marca, w samo południe, w sercu miasta, z wieży Ratusza Miejskiego rozlegnie się odgłos serca i głos poetki. Natomiast po zmroku, za sprawą projekcji multimedialnej, Halina Poświatowska pokaże się mieszkańcom w oknie alejowej kamienicy, w której kiedyś mieszkała. Po tym „spotkaniu” z poetką, wszystkich fanów jej twórczości zaprasza do siebie liceum im. Słowackiego na nocne zwiedzanie szkoły, w której uczyła się pisarka.

Na sobotę 21 marca dzień otwarty zaplanował także Dom Poezji. Muzeum Haliny Poświatowskiej. Można będzie także odwiedzić muzeum poetki w Szkole Podstawowej nr 8. Z poezją Poświatowskiej zetkną się przechodnie w Alejach. Tu – w wybranych witrynach – zostaną wyeksponowane plansze z fragmentami jej utworów. W akcję poetycką włączy się również Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. Podczas jazdy środkami komunikacji miejskiej pasażerowie usłyszą poezję Poświatowskiej w interpretacji uczniów I LO im. J. Słowackiego.

Choć oficjalna inauguracja projektu Haśka. Poświatowska in art planowana jest na marzec, już od lutego powstaje film o częstochowskich miejscach Haliny Poświatowskiej. Dokument w reżyserii Michała Tkaczyńskiego, realizowany przy wsparciu Muzeum Częstochowskiego, będzie miał premierę w październiku. Swoją cegiełkę do obchodów jubileuszu dołożyła Biblioteka Publiczna, która przygotowała bogaty zestaw konkursów dla uczniów, propagujących postać Poświatowskiej wśród dzieci młodzieży oraz spotkania autorskie.

Marcowe święto poezji dedykowane Halinie Poświatowskiej to dopiero początek miejskich obchodów rocznicy jubileuszu poetki. W poszczególnych miesiącach, m.in. w rocznicę urodzin i śmierci artystki odbędą się koncerty (np. program solistek Opery Łódzkiej oparty na wierszach Poświatowskiej, recital warszawskiej pianistki i wokalistki Małgorzaty Bańki, przegląd filmów poświęconych Halinie Poświatowskiej, wystawy plastyczne, salony poezji, spektakl teatru tańca, finał konkursu poezji śpiewanej dla młodzieży, wykłady, spacer po Częstochowie śladami Haliny Poświatowskiej, spotkania autorskie, promocje wydawnictw dedykowanych poetce.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *