Niewłaściwe odżywianie i nerwowy tryb życia, to przyczyny wielu chorób, wśrod których są schorzenia przewodu pokarmowego. Często spotykanym problemem klinicznym jest krwawienie z górnego odcinka tego przewodu. Statystyki podają, że w Polsce około 25% pacjentów, hospitalizowanych, w ramach ostrego dyżuru w oddziałach chirurgii ogólnej, stanowią chorzy z krwawieniem tego typu, które może stanowić zagrożenie życia i wymagać natychmiastowego zabiegu operacyjnego. Opóźnienie gastroskopii naraża chorego nie tylko na wykrwawienie, ale także znacznie gorszą jej skuteczność diagnostyczną. Czułość gastroskopii wykonanej w pierwszych 24 godzinach od rozpoczęcia krwawienia wynosi 90-97%, do 48 godzin – 66-80%, a po 72 godzinach od rozpoczęcia krwawienia już tylko 50%.
Krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego następuje najczęściej na skutek choroby wrzodowej dwunastnicy i żołądka (60%), żylaków przewodu pokarmowego (20%), krwotocznego zapalenia błony śluzowej żołądka (13%), zespołu M-Weissa (5%) i raka żołądka (3%).
W Szpitalu im. dr. L. Rydygiera w Częstochowie powołano Centrum Diagnostyki i Terapii Endoskopowej Zespołu Szpitali Miejskich. Prowadzi ono usługi w zakresie diagnostyki i leczenia endoskopowego dla pacjentów lecznictwa zamkniętego i otwartego. Ostatnio Centrum otrzymało nowoczesny sprzęt videoendoskopowy oraz nowoczesną przewoźną aparaturę rentgenowską z torem wizyjnym i ramieniem C przeznaczonym do pracy na sali endoskopowej, dzięki któremu lekarze, oprócz diagnostycznych badań endoskopowych górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego, będą wykonywali bardziej skomplikowane zabiegi bez konieczności klasycznej operacji jamy brzusznej. Do takich między innymi zaliczyć można: ostrzykiwanie krawawiących wrzodów dwunastnicy i żołądka, tamowanie krawień w górnym i dolnym odcinku przewodu pokarmowego, leczenie zmian nowotworowych, takich, jak: polipy, będące stanami przedrakowymi, wyciąganie połkniętych ciał obcych i in.
– Spotykamy się dziś nie na otwarciu centrum, które już funkcjonuje, ale na przekazaniu zakupionej przez miasto aparatury, którego dokona prezydent Wiesław Maras. Sprzęt jest współczesny, jednej z najlepszych, znanych na rynku firm medycznych, i jest kompatybilny z innymi aparatami. Stawiamy się przez 24 godziny do dyspozycji pacjentów miasta, aby ich w pełni zabezpieczyć. Analizując potrzeby pacjentów uznałem, że istnieje pewna nisza w świadczeniu usług medycznych, którą jest nie tylko diagnostyka, ale i terapia endoskopowa. Do tej pory w Zespole Szpitali Miejskich każdy oddział internistyczny autonomicznie sam wykonywał takie badania. Doszedłem jednak do wniosku, iż stać jest nas na to, abyśmy rozszerzyli doświadczenie, bowiem powiększyły się nam kadry medyczne i ich kwalifikacje. Jest wyznaczony – z odpowiednią specjalizacją w gastroenterologii – kierownik centrum, są też inni lekarze ZSM, których potencjał intelektualny należy w pełni wykorzystać. Do tych lekarzy zaliczam również endoskopistów z każdego szpitala. Będą oni pracować pod kierunkiem doktora Krzysztofa Janika, który jest ordynatorem Oddziału Wewnętrznego Szpitala im. T. Chałubińskiego, a tutaj kierownikiem Centrum – powiedział dyrektor ZSM Bernard Rajczyk.
Wymieniony sprzęt, jak mówił dyrektor Rajczyk, kosztował ponad 800 tys. zł (mobilny przenośny aparat RTG z ramieniem C – 600 tys. zł i videogastroskop – 246 tys. zł). W najbliższym czasie planowany jest zakup urządzenia do tamowania krwotoków.
Zastępca dyrektora ZSPM do spraw lecznictwa doktor Jacek Brendzel poinformował również o szerokich planach związanych z Centrum. W najbliższym czasie wprowadzone być mają dyżury endoskopowe dla pacjentów poradni i oddziałów szpitalnych oraz specjalny nadzór onkologiczny. Wykonywane też mają być profilaktyczne badania mieszkańców Częstochowy i okolic, w celu wykrycia stanów nowotworowych i przedrakowych przełyku oraz jelita grubego. Wprowadzone zostanie też chirurgiczne leczenie trudnych zmian jelita grubego, żołądka i jelit cienkich, a w przyszłości nowoczesne leczenie ostrego zapalenia trzustki na tle kamicy żółciowej.
Dobrze, aby się te szczytne plany spełniły z korzyścią dla nas wszystkich.
Rejestracja Centrum Diagnostyki i Terapii Endoskopowej czynna jest od poniedziałku do piątku, w godz: 8.00 – 14.00 tel. 368 21 80. W pilnych przypadkach istnieje możliwość badania poza godzinami pracy Centrum, po wcześniejszym uzgodnieniu z lekarzem. Z usług korzystać mogą wszystkie osoby ubezpieczone w Śląskiej Regionalnej Kasie Chorych, Branżowej Kasie Chorych dla Służb Mundurowych oraz ubezpieczonych w innych kasach za ich zgodą na leczenie w ZSM w Częstochowie.
JOANNA BAR