Encyklopedia Częstochowy w internecie


…to nowe internetowe narzędzie, pozwalające w szybki i łatwy sposób poznać historię naszego miasta. Zbiór będzie redagowany i cyklicznie uzupełniany przez ekspertów z Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego. W rozbudowie portalu mogą uczestniczyć wszyscy chętni.

 

Pomysł stworzenia wirtualnej encyklopedii miasta odpowiada na potrzeby naszych czasów, gdzie liczy się szybkość i łatwość w znajdowaniu potrzebnych treści. Potwierdził to czas pandemii, gdy szukanie historycznych informacji w książkach jest często uniemożliwione. Nasze życie zmieniło się. Więcej czasu spędzamy w domu, odkrywamy nowe zainteresowania, pracujemy i uczymy się zdalnie. Najczęściej informacji szukamy w internecie i, co ważne, ze sprawdzonego źródła – z jednej strony wiarygodnego, z drugiej otwartego, gdzie każdy użytkownik ma możliwość dodania rekordu, którego zawartość jest opracowywana przez zespół redakcyjny. W przypadku encyklopedii Częstochowy redaktorami i specjalistami w tej dziedzinie są pracownicy Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego.

NOWINKI I CIEKAWOSTKI

Każdy, kto interesuje się przeszłością miasta, z pewnością dostrzeże, że w zamieszczonych opisach można znaleźć dużo informacji, które wcześniej nie pojawiały się w opracowaniach lub były potraktowane zdawkowo. Założeniem twórców internetowej Encyklopedii Częstochowy jest to, by hasła o przeszłości i dniu dzisiejszym regionu trafiały do jak największego grona odbiorców. Platforma informacyjna zamieszczona w sieci ma być czytelna, łatwa w nawigacji i przyjazna w obsłudze. Dla osób, które chciałyby zaproponować nowe wpisy, została przygotowana osobna zakładka „Zgłoś hasło”.

ZESPÓŁ REDAKCYJNY

tworzą pomysłodawca projektu dr Juliusz Sętowski, kierownik Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego; dr Andrzej Kuśnierczyk, dokumentalista w Ośrodku Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego; Wiesław Paszkowski, dokumentalista w Ośrodku Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego; dr Paweł Michalski, historyk, pracownik Muzeum Częstochowskiego; Olga Tomczyk, dokumentalistka w Ośrodku Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego i Katarzyna Jezierska, zastępca kierownika Działu Edukacji i Wystaw Muzeum Częstochowskiego.

TO NIE WSZYSTKO

Przypomnijmy, że Encyklopedia Częstochowy to kolejny projekt, który powstał w ramach obchodów 800-lecia pisanych dziejów miasta. W internecie dostępne są strony www.800.czestochowa.pl i www.twarze.czestochowa.pl, które również mają swój ścisły związek z jubileuszem. Pierwsza z nich odsyła do konkretnych historycznych zapisów o mieście, powstałych na przestrzeni właśnie ostatnich 800 lat, druga zaś prezentuje sylwetki młodych osób, które w znaczący sposób wpływają na wizerunek Częstochowy.

Encyklopedię Częstochowy można znaleźć tutaj.
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *