Ozon, miedź, nikiel, cyna… Oto, co może znajdować się w ludzkich płucach. Co wyda się dziwne, pokaźną reprezentację tablicy Mendelejewa może nosić w sobie… każdy pracownik biurowy. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jaki wpływ na zdrowie mają kserokopiarki i drukarki laserowe, narzędzia obecne w każdym biurze i większości domów.
W 2007 roku pod lupę naukowców z Queensland University of Technology w Australii wzięto 60 drukarek laserowych. Okazało się, że aż 1/3 z przebadanych urządzeń emituje drobne cząsteczki, które przedostając się poprzez drogi oddechowe do płuc mogą wywołać szkody dla zdrowia podobne do tych, które powoduje dym papierosowy. W 2009 roku naukowcy Instytutu Medycyny Środowiskowej Centrum Medycznego Uniwersytetu we Freiburgu zbadali wpływ wyziewów z drukarek na ludzkie DNA. Udowodnili, że nanocząsteczki zawarte w tonerach stosowanych w drukarkach laserowych mogą powodować stany zapalne oraz uszkodzenia w łańcuchach DNA.
Tonery to mieszaniny różnorodnych metali ciężkich, lotnych związków organicznych oraz trujących związków cyny i ozonu. Ta toksyczna kompozycja powstaje w temperaturze blisko 200 stopni, bo tyle osiąga drukarka podczas pracy. Substancje te przybierając formę mikropyłków przenikają do organizmu człowieka wraz z wdychanym powietrzem.
Filtry niemieckiej firmy MicronAir oferowane w Polsce przez firmę Printcom, aż w 94% redukują emisję niebezpiecznych dla zdrowia mikropyłków wydzielanych przez drukarki laserowe i kserokopiarki. Optymalną ochronę gwarantują trzy warstwy – pierwsza przechwytująca największe elementy pyłków, druga zbudowana z naładowanej ujemnie i dodatnio mikrofibry oraz trzecia, która zbiera niezłapane przez pierwsze dwie nanocząsteczki.
Filtry antypyłkowe proponowane przez firmę Printcom to produkt nieznany dotychczas w Polsce, podobnie jak sam problem emisji “spalin” przez drukarki. Jeden filtr wystarcza na 70 tysięcy wydruków, a po zużyciu można go po prostu wyrzucić do śmietnika, ponieważ jest w pełni biodegradalny.
Aby się przekonać, dlaczego warto stosować filtry na drukarkach, wystarczy porównać nowy filtr z filtrem zużytym – całe widoczne na zużytym filtrze zanieczyszczenie dostałoby się do płuc osób pracujących w pobliżu drukarki czy ksera powodując problemy zdrowotne – od bólu głowy, podrażnienia dróg oddechowych czy chorób oskrzeli i płuc.
Więcej szczegółów o zagrożeniach związanych z emisją szkodliwych dla zdrowia substancji przez urządzenia biurowe znaleźć można na www.filtry-do-drukarek.pl.
r