Donice ogrodowe potrafią odmienić każde ogrodowe wnętrze, dlatego warto korzystać z nich w ogrodzie, na tarasie czy balkonie. Jak stworzyć jesienną dekorację w ogrodowej donicy, podpowiadamy na blogu.
Donice ogrodowe pozwalają nam łatwo stworzyć nowy, zaskakujący element wystroju ogrodu. Jesienią, kiedy chcemy wprowadzić trochę koloru, odmienić nasze rabaty, czy też wypełnić pustkę po zamierających roślinach, wystarczy wykorzystać donicę ogrodową z jesiennymi gatunkami.
Donice ogrodowe – dekoracja, dynamika, swoboda
Donice ogrodowe to ciekawy element wystroju ogrodu – z pozoru niepozorne, potrafią odmienić nawet mało atrakcyjną przestrzeń.
Jesienne dekoracje trudno wyobrazić sobie bez chryzantem w donicach.
Donice ogrodowe to niepodważalna dekoracja ogrodu – ładnie wyglądają nie tylko rośliny posadzone w donicy, ale często również już sama donica, jest dekoracyjna.
Poszukując donic do ogrodu, warto zwrócić uwagę na ich styl – czy pasują do naszego ogrodu, czy dobrze będą komponować się z pozostałym wyposażeniem, czy nawiązują do stylistyki, zastosowanej w ogrodzie lub na tarasie.
Dobrze skomponowana donica jest w stanie dużo zmienić – podkreślić charakter ogrodu, wyróżnić go.
Warto również kierować się zasadą – lepiej mniej.
Czyli lepiej jest wykorzystać jedną, wysokiej jakości donicę, obsadzoną pięknymi, zdrowymi roślinami, niż ustawić kilka, ale nie doinwestowanych pojemników. Lepiej postawić na jedną, starannie przemyślaną kompozycję w donicy, która zachwyci wszystkich.
Zastosowanie donic ogrodowych daje nam możliwość wykonania szybkiej metamorfozy ogrodu, z ich użyciem łatwo wprowadzimy do ogrodu czy na taras, nowy element. Donica jest dynamicznym elementem kompozycji ogrodu – możemy zarówno zmieniać jej ustawienie, lokalizację, jak też wymieniać rośliny posadzone w donicy, czy też nawet sam pojemnik. Dlatego, dzięki zastosowaniu donic, ogród staje się dynamiczny, zaskakujący. Tak więc, jeżeli znudził ci się wygląd twojego ogrodu, ale nie masz czasu na pracochłonne metamorfozy, z powodzeniem możesz zastosować donicę ogrodową – pozwoli ci szybko i łatwo odmienić ogród.
Użytkowania donicy jest łatwiejsze niż zmiany na rabatach – nie musimy przekopywać się przez ściółkę, nie musimy usuwać korzeni innych roślin, plewić, oczyszczać teren. Możemy swobodnie skomponować rośliny i łatwo posadzić je w wybranym przez nas pojemniku.
Donice z betonu ze sklepu Ogrodowy Salon, sprawdzają się doskonale w jesienne dni.
Jesienne kompozycje w donicach powinny być barwne, dynamiczne, ale również odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Z powodzeniem możemy wykorzystać byliny, rośliny jednoroczne, ale również drzewa i krzewy. Co posadzić w donicach w jesiennej odsłonie?
Jesienne donice muszą być barwne i pełne koloru. Tu w roli głównej donice ogrodowe Lechuza – sklep Ogrodolandia.pl
Z bylin polecamy:
- żurawki o barwnych, fantazyjnych liściach,
- bluszcz pospolity, tworzy zieloną okrywę donicy,
- rozchodniki, które jesienią płoną kolorem swoich baldachowatych kwiatów,
- trawy ozdobne, dla który jesień jest czasem triumfu,
- jeżówki,
- wrzosy, niepodważalne królowe jesiennych dni.
Jako uzupełnienie donic jesiennych możemy wykorzystać jednoroczne rośliny, takie jak :
- bratki,
- celozje,
- starce,
- chryzantemy i astry.
Doskonale sprawdza się też krzewy i drzewa, które w połączeniu z niższymi gatunkami, będą tworzyć całoroczną dekorację:
- iglaste, jak: sosna, np. kosodrzewina, jałowiec – płożący, stożkowy, świerk conica, żywotniki i thuje, w pokroju stożkowym, kulistym i szczepione na pniu,
- liściaste, np. irga, pęcherznica np. Diabolo o bordowych liściach, bukszpan, berberys, hortensje.
Rozchodniki królują jesienią w ogrodzie.
Liście berberysów stanowią barwny akcent.
Jak wybrać donicę do jesiennego ogrodu?
Poszukując donicy na jesienne dekoracje, warto jest zwrócić uwagę na tworzywo z jakiego jest wykonana – najlepiej zdecydować się na materiał odporny na wilgoć i niskie temperatury. Idealnie spisują się donice wykonane z tworzywa sztucznego, imitujące drewno, beton, rattan – łatwo znajdziemy taką, która pasuje do naszego ogrodu.
Możemy też zdecydować się na donice z tworzywa sztucznego, barwione w masie – wybór jest ogromny, ponieważ możemy zakupić donicę właściwie w każdym kolorze, jaki nam się wymarzy.
Inny, godnym uwagi materiałem jest naturalny beton oraz oryginalna stal corten.
Naturalny beton jest odporny na czynniki atmosferyczne, nie wymaga czyszczenia, a jego surowa struktura stanowi piękne tło dla roślinności.
Natomiast stal corten wyróżnia się z otoczenia, dzięki swojej barwie. Stal corten pokrywa się patyną, która chroni metal przed korozją. Dodatkowo, patyna ta, z upływem czasu zmienia swój kolor – przechodzi przez wszystkie odcienie koloru żółtego, pomarańczowego i brązowego.
Donice betonowe będą piękną podstawą każdej jesiennej aranżacji ogrodowej, sklep Ogrodowy Salon.
Donice ogrodowe ze stali corten wyróżniają się z otoczenia, sklep Ogrodolandia
Ciekawym urozmaiceniem lekko szarego, jesiennego ogrodu, będą donice podświetlane. Rozproszą one jesienną szarówkę, swoim ciepłym światłem. Donice eksponują rośliny w nich posadzone. Z pewnością staną się ciekawym urozmaiceniem ogrodu, oraz zaskoczeniem dla naszego sąsiedztwa. Użytkowanie donic z podświetlenie jest bezpieczne i bezproblemowe. Donice są przystosowane do warunków zewnętrznych.
Jak sadzić jesienią rośliny w donicach ogrodowych?
Sadząc jesienią rośliny w donicach ogrodowych, warto wziąć pod uwagę, że:
- często pada,
- temperatury są coraz niższe.
Dlatego rośliny posadzone w donicach jesienią muszą opierać się, skutecznie, tym oddziaływaniom pogody.
Zwłaszcza, jeżeli tworzymy kompozycje całoroczne, lub takie, które również na zimę pozostają w ogrodzie, musimy zatroszczyć się o posadzone w donicach rośliny. Koniecznie pamiętajmy o wykonaniu drenażu i izolacji donicy.
Drenaż w donicy, pozwoli bezpiecznie odprowadzać nadmiar wody poza jej obręb, chronią korzenie rośliny przed zalewaniem.
Zanim przystąpimy do sadzenia roślin, musimy sprawdzić czy donica ma w dnie otwór odpływowy. Jeżeli nie, warto wiercić donicę, aby woda mogła swobodnie odpływać. Następnie na dnie donicy układamy geowłókninę, a na niej wysypujemy warstwę keramzytu. Keramzyt to granulat, powstały z wypalonej gliny, który napowietrza podłoże, a także odprowadza nadmiar wody z gleby. Grubość warstwy keramzytu waha się w zależności od wielkości donicy – od 3 do 10 cm.
Na warstwie keramzytu układamy kolejną agrowłókninę, której końce wywijamy na brzegi donicy.
Keramzyt chroni podłoże przed rozwojem grzybów i pleśni, napowietrza je, oraz odprowadza nadmiar wody z korzeni.
Jaką funkcję pełni agrowłóknina? Chroni keramzyt przed zaklejeniem go podłożem, które mogłoby wpływać w drenaż razem z wodą.
Jeżeli w donicy sadzimy rośliny wieloletnie – jak krzewy i drzewa, byliny, warto zadbać o drenaż i izolację.
Izolacja donicy jest konieczna, aby korzenie roślin zimą nie przemarzły. Również latem sprawdzi się w donicy, jako ochrona przed nagrzewaniem się od słońca.
Izolację najłatwiej wykonać, wykorzystując styropian. Układamy go przy ściankach donicy, przysypując podłożem.
Podłoże jakie wykorzystamy do posadzenia roślin, musi odpowiadać ich potrzebom. Pamiętajmy, że jesienne królowe, wrzosy, wymagają bardzo kwaśnego podłoża do prawidłowego wzrostu.
Jesienne dekoracje w ogrodzie potrafią rozweselić ogród – wypełniają lukę po przekwitniętych roślinach, odmieniają rabaty, założone kilka lat temu, które zdążyły nam się znudzić – są łatwym sposobem na szybką metamorfozę ogrodu.