Człowiek potrzebuje człowieka, by być człowiekiem


PIKNIK ANTYALKOHOLOWY

29. września mieszkańcy osiedla fabrycznego przy ulicy Limanowskiego wzięli udział w pikniku rodzinnym “Ciesz się życiem”. Akcja była promocją trzeźwego stylu życia.

Zorganizowana przez częstochowski oddział Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Dobroczynnego impreza, skupiła kilkudziesięciu mieszkańców jednej z najmocniej dotkniętych problemem alkoholowym części Rakowa. – W czasach rozwoju huty ta dzielnica działała bardzo prężnie. Niestety, z biegiem czasu i nadejściem bezrobocia, wkradł się tu alkoholizm, nieporadność życiowa i wykluczenie społeczne – informuje przewodniczący Stowarzyszenia Aleksander Grodecki.
By oderwać się od codziennej szarości, uczestnicy pikniku przez cały dzień integrowali się podczas wspólnego śpiewania przy akompaniamencie gitary, strzelania z łuku, pieczenia kiełbasek i poważnych dyskusji. Dodatkowych atrakcji dostarczały także: niecodzienne pokazy, m.in. capoeiry oraz portretujące wszystkich chętnych, dziewczyny z liceum plastycznego. Potrzebujący profesjonalnej porady mogli liczyć na wsparcie w osobach pastora kościoła chrześcijańskiego oraz fachowców terapeutów. – Problem alkoholizmu w Częstochowie jest niestety bardzo duży. Działając od 4 lat, dziś mamy zarejestrowanych prawie 2 tys. pacjentów. Statystyki mówią, że kryzys ten coraz częściej dotyka kobiety – twierdzi Iwona Michalska z Ośrodka Terapii Uzależnień i Współuzależnień przy ulicy Barlickiego 2. Pani Iwona przeprowadziła niedawno badania wśród 18 i 19-letnich uczennic częstochowskich liceów i odkryła, że 80 proc. ankietowanych dziewcząt pije alkohol nie sporadycznie, a często. Alarmujące jest to, że połowa z nich swój pierwszy stosunek seksualny miała właśnie po alkoholu. – Niektóre dziewczyny nawet nie pamiętały, jak to się stało – relacjonuje.
Sobotnia impreza była kolejną w tym roku, tego typu akcją. Mając na uwadze, że aby osiągnąć skutek, trzeba wiele zrozumienia i wyrzeczeń, Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne działa znacznie szerzej, świadcząc pomoc materialną oraz aktywizując zawodowo mieszkańców Rakowa. – Działamy od 2000 roku. Mamy klub abstynencki i ochronkę dla dzieci; ponadto zajmujemy się rozdawnictwem dla około 1000 lokalnych mieszkańców, takich niezbędnych produktów, jak mleko, czy kasza – mówi Aleksander Grodecki.
Jak twierdzą organizatorzy pikniku, już sam kontakt mieszkańców biedniejszych dzielnic ze zwykłą normalnością jest dla nich ogromnym sukcesem, pokazującym, że “można inaczej”. Postęp nie byłby możliwy, gdyby nie pomoc i hojność przyjaciół, takich jak: gitarzystka Dominika Kozłowska, Zakład Masarski Konieczki Małgorzaty i Eugeniusza Jędrzychów, Kompania Najemna Taurus, sklep chemiczny EWA (Al. Pokoju), Maskpol S.A., TQM, Sieć Salonów Ortopedycznych Medort, UNILANG Sp.j. Zakład Przetwórstwa Mięsnego K. i J. Lang, klub sportowy Capoeira, księgarnia “Tania książka” przy ulicy Focha, Consonni oraz zakład cukierniczy Michaś.

ŁUKASZ STACHERCZAK

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *