W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” wspominamy tych, których wielu, również dziś, chciałoby zapomnieć.
Ich główną winą było to, że Polskę kochali, że byli jej wierni, że gotowi byli dla niej na śmierć. Włączając się w obchody tego niedawno ustanowionego święta, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Szymon Giżyński zaprosił do naszego miasta Miejski Teatr Źródło z Radomska. Młodzi aktorzy pokażą sztukę, w reżyserii i według scenariusza – prowadzącej teatr już 12 lat – pani Danuty Zawadzkiej, pt.: „Do winy się nie poczuwam…”. Spektakl zrodził się w sercach młodych ludzi, powstał z miłości do Polski, wiary w sens dochowania wierności prawdzie i tradycji. Jest prawdziwą historią Konspiracyjnego Wojska Polskiego, jego twórcy i dowódcy gen. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”. W scenariuszu wykorzystano materiały historyczne łódzkiego Oddziału IPN. Na scenie występuje 60. Aktorów w stworzonej przez siebie scenografii i kostiumach.
„Do winy się nie poczuwam…” to wierna opowieść o wydarzeniach z lat 1945 – 1947. Rozprawy sądowe, sceny batalistyczne, obrazy z życia osobistego bohaterów – ich dylematy moralne, oddziałują na świadomość historyczną widza, ukazują nieznane fakty z najnowszej historii Polski, dotąd zakłamywane lub ukrywane. Najbardziej dramatyczną jest scena sądu, wiernie odtworzona, również dzięki relacjom żyjących świadków zdarzeń z 7 maja 1946 r., kiedy to – w sali kina „Kinema” w Radomsku – odbył się pokazowy proces 17 żołnierzy KWP. Przymusową „publiczność” stanowili wtedy członkowie rodzin oskarżonych, mieszkańcy miasta i okolic, młodzież szkolna. Sąd Okręgowy w Częstochowie – obradujący na sesji wyjazdowej – po naradzie trwającej kilka minut wydał straszne wyroki: 12 oskarżonych – kara śmierci, 5-15 lat pozbawienia wolności. Najmłodszy ze skazanych, Leopold Słomczyński, miał lat 19. Wyroki wykonano. 65 lat później, w tym samym miejscu – Sali kina „Kinema” należącej do OSP w Radomsku – sześćdziesięciu młodych ludzi oddało hołd Siedemnastu. Przypomnieli radomszczańskiej publiczności, której spora część zasiadła w tych samych, zielonych fotelach, skazanych na zapomnienie Bohaterów. Wśród widzów, obok wielu członków rodzin żołnierzy KWP, obecna była żona, sądzonego w „procesie 17”. i skazanego na 12 lat więzienia, Stanisława Śliwińskiego. W rolę swojego dziadka, żołnierza KWP wcielił się wnuczek – członek Stowarzyszenia Miejski Teatr Źródło. Na premierze spektaklu, w Miejskim Domu Kultury w Radomsku 29.11.2010 roku obecny był syn gen. Warszyca – Stanisław Sojczyński wraz z wnukiem i wnuczką, syn podporucznika Henryka Piaseckiego „Zapory” – Andrzej Piasecki; dyrektor Łódzkiego Oddziału IPN – Marek Drużka.
To wielki zaszczyt i ogromna wartość dla każdego z nas, móc wespół z młodymi aktorami teatru „Źródło” przeżyć i przemyśleć nieprzemijający sens umiłowania Ojczyzny w stopniu najwyższym – aż po złożenie ofiary z samego siebie.
„Chcemy, aby każdy spektakl był pochyleniem głowy, salutem dla tych, którzy nie bali się oddać życia za naszą wolność” – Danuta Zawadzka, reżyser i autorka scenariusza, dzięki pracy, wytrwałości i zapałowi której teatr działa już 12 lat! – mówi Danuta Zawadzka.
Autor zdjęć: AFRP Cezariusza Belicy.
www.teatrzrodlo.pl
Bilety na spektakl, który będzie prezentowany 10 marca br. o godz. 17 w Auli Głównej Akademii Polonijnej przy ul. Pułaskiego 4/6 w Częstochowie, członkowie Teatru źródło sprzedają (cena 10 zł) w biurze PiS, przy ul. Łódzkiej 8/12 w Częstochowie
AD