- Gazeta Częstochowska - https://gazetacz.com.pl -

Cześć i chwała Żołnierzom Wyklętym!

Ich główną winą było to, że Polskę kochali, że byli jej wierni, że gotowi byli dla niej na śmierć. Włączając się w obchody tego niedawno ustanowionego święta, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Szymon Giżyński zaprosił do naszego miasta Miejski Teatr Źródło z Radomska. Młodzi aktorzy pokażą sztukę, w reżyserii i według scenariusza – prowadzącej teatr już 12 lat – pani Danuty Zawadzkiej, pt.: „Do winy się nie poczuwam…”. Spektakl zrodził się w sercach młodych ludzi, powstał z miłości do Polski, wiary w sens dochowania wierności prawdzie i tradycji. Jest prawdziwą historią Konspiracyjnego Wojska Polskiego, jego twórcy i dowódcy gen. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”. W scenariuszu wykorzystano materiały historyczne łódzkiego Oddziału IPN. Na scenie występuje 60. Aktorów w stworzonej przez siebie scenografii i kostiumach.
„Do winy się nie poczuwam…” to wierna opowieść o wydarzeniach z lat 1945 – 1947. Rozprawy sądowe, sceny batalistyczne, obrazy z życia osobistego bohaterów – ich dylematy moralne, oddziałują na świadomość historyczną widza, ukazują nieznane fakty z najnowszej historii Polski, dotąd zakłamywane lub ukrywane. Najbardziej dramatyczną jest scena sądu, wiernie odtworzona, również dzięki relacjom żyjących świadków zdarzeń z 7 maja 1946 r., kiedy to – w sali kina „Kinema” w Radomsku – odbył się pokazowy proces 17 żołnierzy KWP. Przymusową „publiczność” stanowili wtedy członkowie rodzin oskarżonych, mieszkańcy miasta i okolic, młodzież szkolna. Sąd Okręgowy w Częstochowie – obradujący na sesji wyjazdowej – po naradzie trwającej kilka minut wydał straszne wyroki: 12 oskarżonych – kara śmierci, 5-15 lat pozbawienia wolności. Najmłodszy ze skazanych, Leopold Słomczyński, miał lat 19. Wyroki wykonano. 65 lat później, w tym samym miejscu – Sali kina „Kinema” należącej do OSP w Radomsku – sześćdziesięciu młodych ludzi oddało hołd Siedemnastu. Przypomnieli radomszczańskiej publiczności, której spora część zasiadła w tych samych, zielonych fotelach, skazanych na zapomnienie Bohaterów. Wśród widzów, obok wielu członków rodzin żołnierzy KWP, obecna była żona, sądzonego w „procesie 17”. i skazanego na 12 lat więzienia, Stanisława Śliwińskiego. W rolę swojego dziadka, żołnierza KWP wcielił się wnuczek – członek Stowarzyszenia Miejski Teatr Źródło. Na premierze spektaklu, w Miejskim Domu Kultury w Radomsku 29.11.2010 roku obecny był syn gen. Warszyca – Stanisław Sojczyński wraz z wnukiem i wnuczką, syn podporucznika Henryka Piaseckiego „Zapory” – Andrzej Piasecki; dyrektor Łódzkiego Oddziału IPN – Marek Drużka.
To wielki zaszczyt i ogromna wartość dla każdego z nas, móc wespół z młodymi aktorami teatru „Źródło” przeżyć i przemyśleć nieprzemijający sens umiłowania Ojczyzny w stopniu najwyższym – aż po złożenie ofiary z samego siebie.
„Chcemy, aby każdy spektakl był pochyleniem głowy, salutem dla tych, którzy nie bali się oddać życia za naszą wolność” – Danuta Zawadzka, reżyser i autorka scenariusza, dzięki pracy, wytrwałości i zapałowi której teatr działa już 12 lat! – mówi Danuta Zawadzka.
Autor zdjęć: AFRP Cezariusza Belicy.
www.teatrzrodlo.pl
Bilety na spektakl, który będzie prezentowany 10 marca br. o godz. 17 w Auli Głównej Akademii Polonijnej przy ul. Pułaskiego 4/6 w Częstochowie, członkowie Teatru źródło sprzedają (cena 10 zł) w biurze PiS, przy ul. Łódzkiej 8/12 w Częstochowie

AD

Podziel się: