CUKRZYCA TYPU II. JAK USTRZEC SIĘ CHOROBY?


– to temat bezpłatnej konferencji, która odbędzie się w środę, 25 października w sali sesyjnej Urzędu Miasta.

Konferencja odbywa się w ramach miejskiego “Programu wczesnego wykrywania cukrzycy typu II u mieszkańców miasta Częstochowy z zespołem metabolicznym na lata 2017-2021”, finansowanego z budżetu miasta. Program realizuje NZOZ INTER-MED.

Cukrzyca zalicza się do grupy chorób metabolicznych, czyli takich, które przyczyniają się do zaburzeń przemiany materii. Cukrzyca typu II jest najczęściej występującym na świecie typem tej choroby. Jej rozwój następuje stopniowo, a nieleczenie cukrzycy może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Wczesna diagnoza ma zatem kluczowe znaczenie dla przebiegu cukrzycy i skuteczności wdrożonego leczenia.

Podczas konferencji omawiane będą zagadnienia związane ze znaczeniem działań profilaktycznych; najważniejszymi zagrożeniami i formami pomocy w przypadku wystąpienia zespołu metabolicznego i cukrzycy oraz zaleceniami dietetycznymi dla osób zagrożonych chorobą.

Celem miejskiego “Programu wczesnego wykrywania cukrzycy typu II…” jest wykrycie osób z zespołem metabolicznym i cukrzycą oraz objęcie ich opieką lekarską i dietetyczną, tak aby poprawić ich stan zdrowia. W programie przewidziano bezpłatne badania ciśnienia krwi, badania lipidogramu i glikemii, badania lekarskie, a także warsztaty z lekarzem i dietetykiem.

Zespół metaboliczny

Zespół metaboliczny to współwystępowanie powiązanych ze sobą czynników ryzyka pochodzenia metabolicznego, sprzyjających rozwojowi chorób sercowo-naczyniowych o podłożu miażdżycowym oraz cukrzycy typu II.

Zespół metaboliczny zwiększa ryzyko zgonu na niedokrwienne choroby serca ponad 3-krotnie, takie same tendencje dotyczą występowania cukrzycy. Cukrzyca zaliczana jest obecnie do chorób cywilizacyjnych, które powiązane są ze zmianami zachodzącymi we współczesnym społeczeństwie, zmianą stylu życia i rozwojem gospodarczym i techniczno-technologicznym. Dlatego tak ważna jest świadomość związana z zapobieganiem elementom zespołu metabolicznego, a tym samym cukrzycy.

Więcej informacji na stronie realizatora programu: www.intermed24.com.pl

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *