Chrońmy oczy


Muszą pasować do twarzy i typu urody. Dodawać wdzięku osobie, która je nosi. Musimy jednak pamiętać przede wszystkim o tym, że chronią nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem.

Muszą pasować do twarzy i typu urody. Dodawać wdzięku osobie, która je nosi. Musimy jednak pamiętać przede wszystkim o tym, że chronią nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem.
W promieniach słonecznych występuje duża ilość szkodliwego dla oka promieniowania ultrafioletowego. Promienie te mogą powodować zaczerwienienie i kłucie, w bardziej drastycznych przypadkach przejściową utratę widzenia. Dlatego wybierając taką, a nie inną parę powinniśmy kierować się nie tylko obowiązującym kanonem mody, ale przede wszystkim zdrowym rozsądkiem.
Tylko okulary z filtrem zabezpieczają nasze oko, przy czym filtry muszą być dostosowane do siły promieniowania. Zakładane w górach, nad morzem, gdzie szczególnie oczy narażone są na promieniowanie, najlepiej żeby posiadały filtr o numerze 400. Szczególnie jest to ważne dla osób o zielonych lub niebieskich oczach. Tęczówki u nich wytwarzają bowiem mniejszą niż w przypadku oczu brązowych ilość melatoniny będącej naturalną ochroną oka przed promieniowaniem. Od nas zależy czy kupimy okulary ze szkła optycznego czy tworzywa sztucznego. Z punktu widzenia medycznego nie ma bowiem żadnych przeciwwskazań co do jednych czy drugich. Z tworzywa są lżejsze i wygodniejsze, ale bardziej narażone na zarysowania. Są różne kolory szkieł.
Zielone zaleca się dalekowidzom, brązowe – krótkowidzom, tak aby wzmacniały kontrast. Dla osób bez problemów ze wzrokiem najlepsze są szkła o barwie szarej, umiarkowanie przyciemnione. Dobrze odbijają promienie słoneczne lustrzanki. Przed szkodliwym promieniowaniem słabo chronią okulary w tonacjach różu, błękitu, fioletu, oranżu. Osoby z wadami wzroku mają dwa wyjścia: albo zamówić okulary w zakładzie optycznym z odpowiednimi soczewkami korygującymi wzrok i jednocześnie napylonymi celem przyciemnienia, albo dokupić na zwykłe okulary specjalne osłonki z filtrami. Najważniejsze jest, aby nie kupować okularów bez filtru. Gdy założymy okulary przyciemnione bez filtru, to możemy tylko sobie zaszkodzić. Wówczas bowiem przyciemnienie spowoduje ograniczenie dostępu światła widzialnego i źrenice oka rozszerza się jeszcze bardziej. Dla oka będzie docierała jeszcze większa dawka szkodliwego promieniowania.

RN

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *