Pojęcie tolerancji staje się prawdziwe dopiero wówczas, gdy musimy stawić czoła niewygodnym i objętych tabu tematom.
W spotkaniu z osobą niepełnosprawną często towarzyszy nam zakłopotanie i wstyd, a brak taktu staje się powodem nieprzyjemnych i przykrych sytuacji.
Próbą na wzajemne zrozumienie i dobre współżycie jest realizacja różnych projektów integracyjnych. Przykładem takiej inicjatywy jest Gra Miejska – Chopin 2010, która odbyła się 17 września w częstochowskim Parku S. Staszica. W ramach gry uczniowie i ich niepełnosprawni rówieśnicy rozwiązywali zadania związane z życiem sławnego kompozytora. Pomagali im w tym młodzi wolontariusze ze Stowarzyszenia Wzajemnej pomocy Agape.
W zabawie wzięły udział dwa gimnazja z oddziałami integracyjnymi – nr 12 i nr 18 oraz wolontariusze z Katolickiego Stowarzyszenia Charytatywnego „BETE”. Zadań było sporo. Dzieci, m.in., musiały poprawić życiorys Chopina, ułożyć fragment poloneza A-dur, spisać swoje przemyślenia na temat muzyki kompozytora, rozwiązać krzyżówkę, rozwiązać rebus dotyczący tego co myślał Schuman o sławnym polaku, ułożyć hasło promujące rok Chopinowski oraz ułożyć jego portret z puzzli. – Takie akcje uczą i rozwijają, a wzajemna sportowa rywalizacja zbliża młodych ludzi – stwierdza Paweł Bilski, jeden z organizatorów.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez Wolontariat Młodzieżowy, Wydział Kultury i Promocji Urzędu Miasta Częstochowa, Oddział Poczty Polskiej w Częstochowie, Biuro Obchodów CHOPIN 2010, Firmę ADAMIGO Polska oraz kwiaciarnię Ogrody Cynamonowe. Zwycięzcą zostało Gimnazjum nr12.
JusK