Jak walczyć z próchnicą?
Mimo, iż pasta i szczotka do zębów są produktami o niewygórowanych cenach, spora część społeczeństwa rzadko z nich korzysta. Trudno więc się dziwić, że stan naszego uzębienia jest po prostu kiepski. Stomatolodzy biją na alarm, bowiem ich zdaniem próchnica staje się chorobą społeczną.
Jest ona szczególnie niebezpieczna u dzieci, i tu zbiera coraz większe żniwo. W Polsce z próchnicą boryka się blisko 100 procent dzieci w wieku 7-9 lat. Jak temu przeciwdziałać?
Z pewnością jednym ze sposobów na uchronienie zębów najmłodszych jest stosowanie profilaktyki fluorowej już w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Od ubiegłego roku jest ona obligatoryjna. Nie sprawi jednak cudu, jeżeli nie zadbamy o swoje zęby na co dzień. W opinii stomatologów większość Polaków bagatelizuje stan swoich zębów, rzadko odwiedza dentystów i, co grosza, nie ma ukształtowanego nawyku mycia zębów. A tego trzeba uczyć od najmłodszych lat.
– Stan uzębienia polskich dzieci pozostawia wiele do życzenia. Profilaktykę próchnicy powinno się zacząć jak najszybciej. Dobrze się stało, że obowiązkowo wprowadzono fluoryzację. Jest na pewno potrzebna w walce z próchnicą. Jednak nie jest jedyną drogą w zwalczaniu choroby. Młode pokolenie należy uświadamiać jak ważna jest troska o higienę jamy ustnej. Ta drobna czynność może pomóc w zapobieganiu powstawania próchnicy – mówi Michał Sypień, lekarz stomatolog.
Fluor, jako związek fluorku potasu, został po raz pierwszy zastosowany do profilaktyki przeciwpróchnicowej w 1874 roku w Niemczech. – Związki fluoru działają przeciwpróchnicowo poprzez wzmacnianie zewnętrznej warstwy zęba (szkliwa). Następuje wchodzenie jonów fluoru w reakcje z apatytami szkliwa (główny budulec szkliwa zębów). W efekcie powstają fluoroapatyty, są one bardziej odporne na działanie kwasów. Druga korzyść to hamowanie metabolizmu komórek bakterii znajdujących się w płytce nazębnej – wyjaśnia M. Sypień.
W większości częstochowskie podstawówki stosują się do przepisu.
– Przeprowadzenie fluoryzacji w szkołach leży w obowiązku higienistki, która w ramach kontraktu podpisanego z NFZ dostaje na to pieniądze. Średnia stawka przypadająca na jednego ucznia wynosi 20 zł – mówi Ryszard Stelmaszczyk, rzecznik prasowy śląskiego oddziału NFZ.
AB
Próchnica zębów jest jedną z najszerzej rozpowszechnionych chorób. Przyczyną jej występowania są bakterie, które, rozkładając cukry obecne w produktach żywnościowych, wytwarzają groźne kwasy rozpuszczające substancje mineralne szkliwa. W miejscu ataku kwasów na szkliwo powstają odwapnienia, czyli kredowo białe plamki. Tkanka szkliwa staje się bardziej porowata. Jeżeli proces ten trwa nadal, czyli ma charakter przewlekły, rozpadowi ulegają głębsze części tkanki zęba. W tych miejscach bardzo często odkładają się barwniki, dzięki którym miejsca odwapnień przybierają brunatną barwę.