11. listopada częstochowski Caritas, przy współpracy środowisk prawicowych, zorganizował w Hotelu “Polonia” ósmy już “Bal Niepodległości”
Pomysł uczczenia Święta Niepodległości w gronie przyjaciół i odrobinę na wesoło zrodził się w 1998 r. Wówczas to odbył się pierwszy bal. Patronowali mu: wojewoda częstochowski, Szymon Giżyński i senator RP, Tomasz Michałowski. Organizatorzy: ks. Ryszard Umański, Teresa Michałowska i Urszula Giżyńska, podkreślali, że Święto Niepodległości, to czas radości i nadziei, dlatego formuła balu nie tylko dobrze komponuje się z uroczystymi obchodami, ale jest również, w pewnym sensie, ich uzupełnieniem. Jak czas pokazał, sprawdziła się z powodzeniem. Od kilku lat bal odbywa się pod honorowym patronatem Szymona Giżyńskiego, posła Prawa i Sprawiedliwości. Niewątpliwie stał się tradycją, na stałe wpisując się w program obchodów Święta Niepodległości.
Na tegorocznym balu spotkało się blisko 100 osób. Gości powitał poseł Sz. Giżyński. – Jesteśmy razem w ważnym momencie. Dziś bowiem śmiało możemy uczcić podwójnie niepodległość. Tę z roku 1918 i obecną z roku 2005 Sytuacja w Polsce, po 15. latach demokracji, wreszcie się stabilizuje. Powstał rząd, państwem kieruje prawdziwa prawica – zaakcentował w swoim krótkim wystąpieniu.
Organizacji imprezy podjęli się: Zofia Dziewiątkowska, współwłaścicielka Drukarni “Adamigo”, Urszula Giżyńska, redaktor naczelna “Gazety Częstochowskiej” i Zdzisław Radecki, szef firmy “Stemplo-Druk”. Również oni przez całą noc czuwali nad dobrym samopoczuciem swoich gości. Tradycją balu jest wspólne śpiewanie pieśni legionowych, tym razem chóralnym śpiewom towarzyszyła kapela “Grupa Romana”. Podczas balu przeprowadzona została, zwyczajowa już, aukcja obrazów. Swoje prace na licytację, nie po raz pierwszy, przekazali znani artyści częstochowscy: Danuta Króliszewska i Tomasz Sętowski. Dzięki życzliwości dyrektor Państwowej Szkoły Stuk Pięknych w Częstochowie, Anny Maciejowskiej, organizatorzy otrzymali również obraz absolwentki liceum, M. Grzyb, która kształciła się pod kierunkiem Mirosława Czarneckiego.
Balowi, jak zawsze, przyświecał szczytny cel. Fundusze pozyskane z licytacji i częściowej sprzedaży biletów, w łącznej kwocie: 6,5 tys. zł przekazano na rzecz częstochowskiego “Caritasu” (3000 zł), Stowarzyszenia “Z Ufnością w Trzecie Tysiąclecie” (1000) i Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Częstochowie (2500 zł).
Organizatorzy serdecznie dziękują uczestnikom balu za przybycie, wspaniałą zabawę i udaną aukcję. Szczególne podziękowanie składają ofiarodawcom prac malarskich oraz Romanowi Lisowskiemu, właścicielowi hurtowni kwiatów “Florex”, który, jak co roku, przekazał piękne kwiaty na dekorację sali, Janowi Hadrianowi, właścicielowi piekarni “Pszczółka Maja”, za ufundowanie słodkiego poczęstunku, i Romanowi Krystowi, szefowi kapeli “Grupa Romana”.
R