Od 13 sierpnia producenci rolni, których gospodarstwa zagrożone są utratą płynności finansowej
w związku z ograniczeniami spowodowanymi przez epidemię COVID-19 oraz ci, którzy nie otrzymali tzw. pomocy suszowej za 2019 r. mogą ubiegać się o wparcie finansowe.
Wnioski o wsparcie można składać w biurach powiatowych ARiMR. Ostateczny termin ich składania nie został określony, jednak Agencja może przyznać pomoc tylko do 31 grudnia 2020 r. i w tym terminie musi ją również wypłacić. Szybkie złożenie dokumentów gwarantuje więc szybszą wypłatę środków.
Wnioski można przekazywać za pośrednictwem platformy ePUAP lub wysłać przesyłką rejestrowaną. Dokumenty można także złożyć osobiście, o ile w danej jednostce istnieje taka możliwość. Można je również dostarczyć do specjalnych wrzutni, ustawionych w placówkach terenowych Agencji. W tym wypadku, jeżeli wnioskodawca chce otrzymać potwierdzenie złożenia, powinien dołączyć do wniosku dane kontaktowe – adres e- mail bądź nr telefonu komórkowego – ze wskazaniem, że za tym pośrednictwem Agencja ma poinformować o przyjęciu wniosku poprzez wrzutnię.
O pomoc mogą ubiegać się właściciele gospodarstw rolnych, którym zagraża utrata płynności finansowej wywołana koronakryzysem i nie otrzymali oni pomocy na szkody spowodowane w 2019 roku przez suszę i inne niekorzystne zjawiska atmosferyczne. Jednym z warunków przyznania pomocy jest złożenie oświadczenia o wycofaniu wniosku złożonego w 2019 roku dotyczącego pomocy na szkody spowodowane suszą i innymi niekorzystnymi zjawiskami.
Pomoc będzie miała charakter pomocy publicznej.
Wszelkie pytania dotyczące naboru wniosków o przyznanie pomocy można kierować do biur powiatowych Agencji lub na adres mailowy info@arimr.gov.pl
Łagodzenie skutków epidemii COVID-19 w sektorze przetwórstwa rybnego. Od 1 września ruszył nabór wniosków
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosiła drugi z trzech planowanych naborów wniosków o wsparcie dla zakładów przetwórstwa rybnego. Odbędzie się on w terminie od 1 do 7 września 2020 r. Pomoc wypłacana jest ze środków Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” i ma na celu rekompensatę strat gospodarczych wynikających z epidemii COVID-19.
W tym naborze, o pomoc która jest realizowana w ramach działania 5.4 „Przetwarzanie produktów rybołówstwa i akwakultury”, mogą ubiegać się zakłady przetwórstwa rybnego, działające jako mikro, małe lub średnie przedsiębiorstwa, które roczny przychód netto z tytułu sprzedaży produktów rybołówstwa lub akwakultury uzyskany z wykonywania działalności gospodarczej związanej z działalnością PKD 10.20.Z. Przetwarzanie i konserwowanie ryb, skorupiaków i mięczaków będą potwierdzały w formie oświadczenia i dokumentów księgowych.
Pomoc finansową przyznaje się w formie wypłaty premii – określonej w umowie o dofinansowanie, na realizację operacji w zakresie wsparcia kapitału obrotowego – w wysokości 5 proc. rocznego przychodu netto.
Wnioski o dofinansowanie przyjmuje Śląski Oddział Regionalne ARiMR. Można je składać osobiście lub rejestrowaną przesyłką pocztową.
Wszystkie szczegółowe informacje, wzory dokumentów wraz z instrukcją wypełnienia dostępne są na stronie www.arimr.gov.pl , można również uzyskać informacji telefonicznej pod numerem telefonu Śląskiego OR ARiMR 34 378 28 00 lub 34 378 28 01.