Zespół Folklorystyczny „Wrzosowianie”, popularyzując piękno i różnorodność polskiego folkloru, od ponad 20 lat rozsławia Gminę Poczesna na terenie kraju i za granicą.
Wysoka marka
„Wrzosowianie”, to nie tylko Zespół Folklorystyczny, ale firma z wyrobioną marką. Od ponad 20 lat nie tylko chroni od zapomnienia i pielęgnuje ludowe pieśni, tańce, obrzędy i zwyczaje, ale także wychowuje w poczuciu poszanowania historii kolejne pokolenia, przekazuje wartości, które stanowią o naszej tożsamości narodowej. Ale „Wrzosowianie” to przede wszystkim wdzięk, talent i młodość. To wielkie serce i pasje wszystkich osób zaangażowanych w rozwój i sukces tej grupy artystycznej.
Zespół Folklorystyczny „Wrzosowianie” działa nieprzerwanie od 1998 roku. Powstał z inicjatywy Zarządu OSP we Wrzosowej oraz komendanta Mariana Kołodzieja. Od 2007 roku działa przy Gminnym Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej, a patronat honorowy nad „Wrzosowianami” sprawuje Wójt Gminy Poczesna – Krzysztof Ujma. Nad wszystkim czuwa dyrektor pocześniańskiego Centrum Kultury – Iwona Skorupa oraz choreograf Justyna Wilk.
Zespół kultywuje nie tylko regionalną, ale również polską tradycję ludową (mają w repertuarze wszystkie tańce narodowe oraz tańce i pieśni regionów: częstochowskiego, krakowskiego, lubelskiego, łowickiego, śląskiego, Lachów Sądeckich i Beskidu Żywieckiego). Zespół tworzy pięć grup wiekowych: dzieci przedszkolne, dzieci kl. I–III, dzieci kl. IV–VI, młodzież ze szkół oraz utworzona grupa dorosłych. Co trzeba zaakcentować, członkowie Zespołu – bez względu na wiek – to przyjaciele, którzy mogą zawsze na siebie liczyć i na sobie polegać.
Koncerty, sukcesy, nagrody
Zespół jest wizytówką Gminy Poczesna, rozpoznawalną nie tylko w kraju, ale i za granicą. Był m.in. trzykrotnie gościem honorowym na uroczystościach narodowych w Grecji, Serbii i Macedonii, gdzie pełnił funkcję ambasadora kultury polskiej. W 2012 roku reprezentował gminę w rejonie solecznickim na Litwie. W 2013 roku uczestniczył w XVIII Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Balkan Folk Fest w Bułgarii. Na stałe wpisał się w takie imprezy cykliczne, jak: Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne „Z Daleka i Bliska” czy Dni Europejskiej Kultury Ludowej. Jest stałym uczestnikiem Regionalnych i Ogólnopolskich Spotkań Zespołów Artystycznych OSP w Krynicy, Ciechocinku i Wiśle. W 2015 roku „Wrzosowianie” dwukrotnie wystąpili w Bytomiu na festiwalu Muzyka Narodów oraz dwukrotnie wystąpili podczas XVI Dni Europejskiej Kultury Ludowej. Byli gościem Jura Rok Festiwal w Olsztynie oraz wzięli udział w I edycji projektu ETNOSTRADA. Otrzymali również wyróżnienie w konkursie „Piękna Wieś Województwa Śląskiego”, w kategorii „Najlepsze przedsięwzięcie popularyzujące tradycje obrzędy i zwyczaje”.
„Wrzosowianie” byli trzykrotnie nominowani do Statuetki Starosty Częstochowskiego w dziedzinie „Kultura” i w XV Edycji Konkursu Jurajski Produkt Roku – w kategorii Inny Produkt – Dorobek Kulturalny –Zespół Folklorystyczny „Wrzosowianie” został uhonorowany statuetką.
Jubileusz 20-lecia
W październiku 2018 roku odbył się uroczysty koncert Zespołu Folklorystycznego „Wrzosowianie” z okazji jubileuszu 20-lecia działalności artystycznej. Zespół pokazał całe spektrum swoich talentów i umiejętności; zaprezentował na scenie wszystkie tańce narodowe oraz tańce i pieśni regionów. Licznie przybyłych gości poprowadził w folklorystyczną podróż przez wszystkie regiony Polski: Beskid Żywiecki, Cieszyn, Łowicz, Rozbark, Górny Śląsk, Częstochowę, Lublin oraz Kraków. Zespół. Koncert był widowiskiem, wydarzeniem artystycznym wzbudzającym zachwyt i aplauz publiczności. Przybyło nań wielu wspaniałych gości. Były gratulacje i życzenia na kolejne lata. Po spektakularnym polonezie, widzowie obejrzeli film o historii zespołu. Artyści opowiadali o tym jak rodziły się prawdziwe przyjaźnie i pierwsze miłości. Koledzy stawali się przyjaciółmi, przyjaciele – małżonkami.
Zespół podziękował wszystkim osobom, które przez te lata wspierały jego pracę i możliwości dalszego rozwoju, bo dobre rzeczy zawsze „rodzą się” tam, gdzie zbierają się dobrzy ludzie. Tancerze, wokaliści oraz kierownictwo zespołu złożyło podziękowania Wójtowi Gminy Poczesna – Krzysztofowi Ujmie za wieloletnie wsparcie finansowe zespołu, za okazane serce i dobre słowo w sytuacjach trudnych, za zaufanie oraz wsparcie i pomoc w realizacji celów, za bycie wiernym kibicem Zespołu.
Kierownik z Syderytem
Wieloletni choreograf i kierownik Zespołu „Wrzosowianie” Justyna Wilk to w dużej mierze twórca marki Zespołu. To ona swym zaangażowaniem, wiedzą i doświadczeniem potrafiła zbudować i wypracować wspólny sukces. Za swoją twórczą pracę w 2019 roku otrzymała prestiżową Statuetkę Syderyt 2018 w kategorii oświata, kultura, sztuka. Wyróżnienie jest przyznawane od czterech lat, z inicjatywy wójta Gminy Poczesna Krzysztofa Ujmy. Justyna Wilk podkreśla, że nagroda jest dla niej bardzo pozytywnym doznaniem. – To taki mały Oskar, który jest podsumowaniem pracy całego Zespołu. Gdyby nie ja, może nie byłoby Zespołu, ale gdyby nie Zespół, na pewno nie byłoby mnie. Moja droga zawodowa i związanie z gminą Poczesna rozpoczęły się od objęcia funkcji choreografa Zespołu „Wrzosowianie”. Dzisiaj jestem dyrektorem szkoły, ale nie rezygnuję z moich pasji taneczno-muzycznych – powiedziała Justyna Wilk.
Wielka rodzina
„Wrzosowianie” prezentują bogaty program, mający nie tylko wysokie walory artystyczne, ale także porywający publiczność barwnością, dynamiką i rozmachem. Z wielką radością biorą udział w uroczystościach gminnych, powiatowych, imprezach ogólnopolskich czy międzynarodowych. Zespół to ich jedna wielka rodzina. Członkowie Zespołu nigdy nie nudzą się swoim towarzystwem – wręcz przeciwnie, świetnie się razem bawią. Dzięki wyjazdom poznają innych ludzi, którzy również uwielbiają folklor i kochają to co robią. To cieszy, że do Zespołu corocznie trafiają młodzi ludzie, którzy chcą bezpośrednio obcować z kulturą ludową.
Kadrę artystyczną Zespołu tworzą: Justyna Wilk – choreograf, kierownik artystyczny, Katarzyna Nowicka – instruktor tańca, Paulina Zarzycka – instruktor śpiewu, Anna Jaśkiewicz – aranżer, akompaniator, szefowa kapeli, Aleksandra Szymczyk – asystent instruktora tańca.
r