Ponad 500 harcerzy Związku Harcerstwa Polskiego przeszło przy dźwiękach orkiestry w piątek, 17. sierpnia, ulicami Częstochowy na Jasną Górę. Okazją było 100-lecie Światowego Skautingu.
W sanktuarium Matki Bożej harcerze przekazali wotum ZHP – srebrną tablicę ze znakami harcerskich organizacji i napisami w języku angielskim: „Jubileusz 100-lecia skautingu na świecie” i w polskim: „’Jeden świat – jedno przyrzeczenie’ Związek Harcerstwa Polskiego” oraz znakiem ze Zlotu ZHP Kielce 2007. Złożono także Akt Zawierzenia Pani Jasnogórskiej Związku Harcerstwa Polskiego i Rodziny Skautowej pod którym podpisali się: prymas Polski Józef Glemp, biskup polowy WP, opiekun harcerzy – bp Tadeusz Płoski, przeor Jasnej Góry – o. Bogdan Waliczek, naczelny kapelan ZHP – ks. Jan Ujma, przewodniczący ZHP – hm. Andrzej Borodzik, naczelnik ZHP hm. Teresa Hernik, komendant zlotu ZHP Kielce 2007 i jednocześnie komendant Kieleckiej Chorągwi ZHP – hm. Cezary Huć, biskup kielecki Kazimierz Ryczan, metropolita częstochowski Stanisław Nowak, komendant Hufca Częstochowa hm. Adrian Staroniek, prezydent Kielc Wojciech Lubawski i prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona. Mszy św. odprawionej o godz. 20.00 dla harcerzy przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego, generał brygady ks. Tadeusz Płoski. O godz. 21.00 harcerze uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim.
Polska w skautingu
Związek Harcerstwa Polskiego był w latach dwudziestych współzałożycielem Światowej Organizacji Ruchu Skautowego oraz Światowego Stowarzyszenia Przewodniczek i Skautek. W okresie międzywojennym był aktywnym członkiem obu organizacji.
Po II wojnie światowej polskie harcerstwo, z przyczyn politycznych, przestało być członkiem światowej rodziny skautowej, utrzymując jednak stały, choć ograniczony, kontakt z europejskimi organizacjami skautowymi.
W grudniu 1990 r. XXVIII zjazd ZHP potwierdziło wolę powrotu do Światowej Organizacji Ruchu Skautowego oraz do nawiązania ścisłych kontaktów ze Światowym Stowarzyszeniem Przewodniczek i Skautek.
7. marca 1996 roku Biuro Światowe WAGGGS Poinformowała ZHP o ponownym przyjęciu do Światowego Stowarzyszenia Przewodniczek i Skautek.
Historia skautingu jest związana z jego założycielem- generałem Robertem Baden-Powellem. Stworzył on system szkolenia wojskowych zwiadowców, który przyjęto w armii brytyjskiej. Podczas dowodzenia obroną miasta Mafeking w południowej Afryce zauważył ogromne zaangażowanie i poświęcenie chłopców, których wykorzystano do pomocniczych zadań, takich jak opieka nad rannymi, dostarczanie wiadomości, itp. To posłużyło mu do napisania artykułu „Skauting dla chłopców” – ukazał się w 1906 r. w gazecie Brygad Chłopięcych i zawierał podstawowe założenia nowego ruchu. Aby wcielić swój pomysł w życie, zorganizował dla 20. chłopców eksperymentalny obóz na wyspie Brownsea w hrabstwie Dovset. Poznawali na nim tajniki przyrody, budowali urządzenia obozowe oraz zdobywali sprawności w grach terenowych i sportowych. Doświadczenie Baden-Powella owocuje podręcznikiem „Skauting dla chłopców”, w którym zawarł fundamentalne zasady ruchu, aktualne do dzisiaj. Oparł je nie tylko własnych pomysłach, ale także zwyczajach różnych narodów i ludów, jak Japończycy, Indianie, wykorzystał te¿ koncepcje filozofów i uczonych, a nawet reguły średniowiecznych zakonów.
Skauting bardzo szybko rozprzestrzenił się w całej Anglii, zmieniając surowy wiktoriański model wychowania. W 1909 roku było około dziewięć tys. skautów, rok później oko³o 100 tys.
Skauting wzbudza też ogromne zainteresowanie wśród dziewczyn, szczególnie po tym, jak siostra Baden-Powella – Agnes napisała podręcznik dla dziewcząt i póŸniej po œlubie Baden-Powella z entuzjastk¹ skautingu – Olave Soames.
Dzięki działalności Baden-Powella ruch skautowy rozwija się dynamicznie w innych państwach, głównie w Stanach Zjednoczonych i w Polsce. W 1920 r. na Jamboree w Londynie B-P zostaje obwołany Naczelnym Skautem Świata, jego żona ten tytuł otrzymuje kilka lat później. W 1926 r. skautki na Światowej Konferencji zastanawiały się nad ustanowieniem święta skautowego. Postanowiono, że będzie to dzień urodzin Naczelnej Pary Skautowej, tj. 22. lutego. W dniu tym przed wojną skautki przesyłały sobie kartki z życzeniami. Zwyczaj ten przejęła organizacja męska po 1945 r.
R
Informacje o historii skautingu pochodzą ze strony: http://100lecie.zhp.pl/
R