Trwa pamięć o św. Janie Pawle II i modlitwa przez jego wstawiennictwo. 16 III, tak jak każdego 16 dnia miesiąca, przybędzie grupa wiernych z rodzinnego miasta Karola Wojtyły z Wadowic. Dotąd zawsze dziękowali za pontyfikat papieża Polaka, tym razem wyjątkowo prosić będą, by jego dziedzictwo nie zostało zaprzepaszczone (godz. 20.00 Msza św. i Apel Jasnogórski). Swój przyjazd do Sanktuarium zapowiedzieli maturzyści z diec. sosnowieckiej (16 III), świdnickiej i arch. katowickiej (17 III). Odbędą się: pielgrzymki – Obrońców Życia Człowieka, Ruchu Szensztackiego (18 III); koncert poświęcony Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu (16 III); kolejny Sobotni Wykład Maryjny (18 III), a także druga wielkopostna tura Jasnogórskich Dni Skupienia (17-19).
W obronie życia człowieka
Marzec to wyjątkowy miesiąc dla obrońców życia człowieka. 24 III obchodzony jest Narodowy Dzień Życia a 25 III Dzień Świętości Życia. W przededniu, 18 III, na Jasnej Górze odbędzie się 43. już ogólnopolska pielgrzymka zaangażowanych w obronę ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci.
Pielgrzymka Obrońców Życia rozpocznie się o g. 9.00 w Sali Papieskiej. Mowa tam będzie m.in. o aktualnych wyzwaniach stojących przed ruchami pro-life oraz potrzebach i formach wsparcia osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Zaplanowano też świadectwo rodziny wychowującej niepełnosprawnego syna.
Centralnym punktem pielgrzymki będzie Msza św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 11.00 pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego.
Podczas pielgrzymki zostaną wręczone nagrody XIX edycji ogólnopolskiego konkursu dla młodzieży pro-life „Pomóż ocalić życie bezbronnemu” o nagrodę im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Spotkanie zakończy się drogą krzyżową na Wałach.
Koncert pamięci Henryka Mikołaja Góreckiego
W roku 90. rocznicy urodzin Henryka Mikołaja Góreckiego na Jasnej Górze 16 III odbędzie się koncert poświęcony pamięci tego zmarłego w 2010 r. jednego z największych polskich kompozytorów XX w. Jego utwory wykona Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum przygotowany przez Janusza Siadlaka, pod dyrekcją Włodzimierza Siedlika dyrygenta wielokrotnie nagradzanego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie chóralistyki. Koncert zabrzmi w Bazylice o godz. 18.00. Wstęp wolny. Zabrzmią m.in.: Pieśń Rodzin Katyńskich, utwory maryjne oraz jeden z najbardziej znanych chóralnych utworów religijnych Góreckiego – „Totus Tuus” dedykowany Janowi Pawłowi II. Górecki, któremu osoba papieża Polaka była niezwykle bliska napisał ten utwór w 1987 r. Wykonano go podczas III papieskiej pielgrzymki dwukrotnie.
Henryk Mikołaj Górecki zaliczany jest do największych klasyków polskiej muzyki XX wieku. Tworzył też utwory sakralne. Został wyróżniony m.in. Orderem św. Grzegorza Wielkiego – najwyższym odznaczeniem papieskim, jakie może otrzymać osoba świecka, za szczególne zasługi dla Kościoła. Otrzymał też najwyższe polskie odznaczenie – Order Orła Białego.
Henryk Mikołaj Górecki dla Matki Bożej Jasnogórskiej skomponował w 1985 r. utwór „O Domina Nostra. Medytacje o Jasnogórskiej Pani Naszej” na sopran i organy. Był to osobisty wyraz podziękowania Jasnogórskiej Bogurodzicy za uratowanie życia w związku z chorobą. Zgodnie z tytułem, utwór jest niezwykle spokojną modlitewną medytacją. To najwyższej artystycznej próby sakralne dzieło Góreckiego i zarazem jego osobisty wyraz całkowitego zawierzenia życia opiece Boga i Jego Matki.
Sobotni Wykład Maryjny
18 III odbędzie się kolejny z cyklu Sobotnich Wykładów Maryjnych w Kaplicy Różańcowej o godz. 19.00. Prelekcję pt. „Przez Jezusa do Maryi – przez Maryję do Jezusa” wygłosi ks. dr Lech Wołowski z Instytutu Dogmatyki Wydziału Teologii Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.
Organizatorem spotkań jest Jasnogórski Instytut Maryjny przy współpracy z Instytutem Wyższych Studiów Teologicznych w Częstochowie. Wykłady mają charakter otwarty. Po prelekcji o godz. 19.00 będzie możliwość zadawania pytań i dyskusja. Inicjatywa ma służyć pogłębieniu wiedzy o Matce Bożej, duchowości maryjnej i wiary.
Mirosława Szymusik BP@JasnaGóraNews