KALENDARZ EKOLOGA


 

 

Światowy Dzień Dzikiej Przyrody

 3 marca przypada Światowy Dzień Dzikiej Przyrody

Data ta nie jest przypadkowa, bowiem tego dnia w roku 1973 przyjęto tekst Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES).

Światowy Dzień Dzikiej Przyrody został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 20 grudnia roku 2014, aby uczcić światowe bogactwo dzikiej fauny i flory. Celem wydarzenia jest również podnoszenie świadomości na temat wartości dzikiej przyrody oraz zagrożeń powodowanych m.in. przez nielegalny handel jej okazami, a także kluczowej roli Konwencji Waszyngtońskiej CITES. Zapewnia ona zrównoważone pozyskanie dzikiej fauny i flory oraz przyczynia się do ograniczania międzynarodowego handlu jej okazami do poziomu niezagrażającego przetrwaniu gatunków. Wprowadzenie Światowego Dnia Dzikiej Przyrody sprzyja także zwiększeniu świadomości n/t konieczności przeciwdziałania wszelkim przejawom przestępczości przeciwko dzikiej przyrodzie, szczególnie nielegalnemu pozyskiwaniu i przemytowi okazów gatunków objętych CITES. Sekretarz Generalny CITES John E. Scanlon podkreśla istotę tego dnia i zachęca wszystkie kraje – Strony Konwencji CITES, zaangażowane instytucje i organizacje do uczczenia tego dnia z myślą o zachowaniu cennego wspólnego bogactwa przyrodniczego.

 

 

Międzynarodowy Dzień Lasów

21 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Lasów. Święto to ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu podnoszenia świadomości ludzi na temat znaczenia lasów dla prawidłowego funkcjonowania planety. W tym dniu na całym świecie organizowane są akcje mające zwrócić uwagę na lasy i ich problemy. Zachęca się ludzi do sadzenia drzew, sprzątania lasów i do przebywania w nich. Lasy pokrywają ⅓ lądów na ziemi, niestety ich powierzchnia szybko się kurczy. Wyliczono, że w ciągu roku znika ponad 5 milionów hektarów lasów, to tak, jakby w ciągu sekundy znikał las o powierzchni boiska do piłki nożnej. Gdyby zniknęły wszystkie lasy, życie na ziemi nie mogłoby normalnie funkcjonować. Lasy są rezerwuarem bioróżnorodności, oczyszczają powietrze i hamują zmiany klimatu wiążąc w swoich komórkach dwutlenek węgla, zapobiegają erozji gleby, utrzymują odpowiednią wilgotność gleby i powietrza, chronią przed powodziami. Dla ponad 1,6 miliarda ludzi na ziemi są one miejscem życia i źródłem utrzymania, dają schronienie, dostarczają budulca, karmią i zapewniają substancje lecznicze.

Zrównoważona gospodarka leśna jest kluczem do zwiększenia roli lasu, jako źródła energii odnawialnej. Nadal prawie połowa światowej produkcji drewna jest zużywana do gotowania, ogrzewania czy wytwarzania energii elektrycznej. Lasy dysponują zapasem energii dziesięciokrotnie przewyższającym roczne zużycie energii na całym świecie. Wykorzystanie energii z drewna spowalnia zmiany klimatu. Drewno jest odnawialnym źródłem energii.

W Polsce każdego roku leśnicy sadzą aż 500 mln młodych drzew. Dlatego też powierzchnia lasów, mimo pozyskania, cały czas rośnie, obecnie zalesionych jest niemal 30% kraju. Członkowie Zgromadzenia Ogólnego ONZ zwracają uwagę, że ważna jest nie tylko całkowita powierzchnia lasów, ale również zadrzewienia w mieście. Poprawiają one warunki życia w miastach, ale także obniżają koszty klimatyzacji pomieszczeń. Przemyślane, mogą latem obniżyć temperaturę powietrza w mieście o 2–8 °C.

W obliczu zmian klimatu ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna. Lasy także doskonale absorbują i przechowują energię słoneczną, zamieniając ją w drewno. My używamy jej nie tylko, aby gotować posiłki i ogrzewać nasze domy. Dzięki postępowi nauki odpady drzewne znalazły wiele zastosowań. Po przetworzeniu stają się m.in. biopaliwem, stosowanym w samochodach i samolotach – paliwem przyszłościowym.

Pozyskiwanie drewna jest również czynnikiem rozwoju ekonomicznego. Blisko 883 mln ludzi w krajach rozwijających się jest zatrudnionych w sektorze energetyki opartej na drewnie. Unowocześnienie tego sektora pozwoli na rewitalizację terenów wiejskich i stymulację branży, co wpłynie na zwiększenie liczby miejsc pracy.

Statystycznie co setny mieszkaniec Polski pracuje w sektorze związanym z leśnictwem i przetwórstwem drewna. Las i drewno zapewniają też utrzymanie pracownikom kilku tysięcy prywatnych zakładów usług leśnych, które na zlecenie zajmują się m.in. sadzeniem drzew i ich pielęgnacją, pozyskaniem drewna i jego wywozem. Przede wszystkim jednak dają pracę osobom zatrudnionym w tysiącach firm przemysłu drzewnego, meblarskiego, papierniczego. W sumie to aż 375 tys. Polaków. Wzrost inwestycji w innowacyjność technologiczną i w zrównoważoną gospodarkę leśną jest kluczem do zwiększenia roli lasu, jako źródła energii odnawialnej. Racjonalnie gospodarując drewnem, zachowujemy stan równowagi w przyrodzie, mając na uwadze nasze przyszłe pokolenia.

W tym dniu zachęcamy Wszystkich do odwiedzenia najbliższego lasu. Spędźmy w nim trochę czasu, poznajmy go lepiej i poobserwujmy, spróbujmy się z nim zaprzyjaźnić. Zabierajmy do lasu dzieci, niech od najmłodszych lat nawiązują osobisty kontakt z przyrodą, to ważne aby w przyszłości nie bały się przyrody i nie uznawały jej za swojego wroga. Tylko ludzie kochający przyrodę i rozumiejący jej wartość będą w stanie skutecznie ją chronić

 

Wybrała UG

 

 

  • Kolumnę dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
  • Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.

 

Podziel się:

10 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *