Od 24. do 26. sierpnia Olsztyn zamienił się w “krainę trzeźwości”, goszcząc kilkuset niepijących, podczas XVI Ogólnopolskiego Przeglądu Abstynenckiej Twórczości Artystycznej “Zamczysko 2007”.
Zorganizowana przez Trzeźwościowe Stowarzyszenie Kulturalno-Turystyczne w Katowicach oraz Gminny Ośrodek Kultury w Olsztynie impreza, po raz kolejny przyciągnęła anonimowych alkoholików, działaczy kół abstynenckich oraz niepijących z własnego wyboru, chcących wspólnie propagować trzeźwy styl życia. – Alkohol nie jest taki niezbędny, jak się niektórym wydaje. Również bez niego można się dobrze czuć, a przy wsparciu życzliwych osób udaje się też zerwać z nałogiem – stwierdza prezes TSKT, Eugeniusz Poloczek.
Głównym celem “przytomnego święta” było “wyjście na zewnątrz” i pokazanie, że alkoholizm wcale nie musi wiązać się z nieodwracalną degrengoladą, a najlepszym sposobem na przekazanie tych wartości jest sztuka. W związku z tym blisko stu odważnych wzięło udział w przeglądzie twórczości własnej i zapożyczonej, często obrazującej subiektywne odczucia po walce i zwycięstwie z nałogiem. Przybyli z całej Polski, a nawet z Ameryki i Ukrainy goście, w kolejnych cyklach odsłaniali swe zdolności, prezentując poezję, zarówno mówioną, jak i śpiewaną. Były występy indywidualne, jaki i grupowe, czy rodzinne. – Chcemy przybliżyć społeczeństwu obraz osób uzależnionych, często kojarzonych wyłącznie z leżeniem w rowie i spaniem pod mostem. A przecież trzeba pamiętać, że to bardzo wrażliwi ludzie, mający ogromny talent, czego dowód widzimy na scenie – informuje Eugeniusz Poloczek. W uroczystościach wzięli także udział specjalnie zaproszeni goście, m.in.: znany w całej Polsce muzyk ludowy Józef Broda z Koniakowa, kapelan polskich środowisk trzeźwościowych ks. Bronisław Gawron, aktor i reżyser Zbigniew Kuba Abrahamowicz i wielu innych.
Trzeźwościowe Stowarzyszenie Kulturalno-Turystyczne to działająca od kilkunastu lat organizacja, zajmująca się wypełnianiem wolnego czasu osobom, które postanowiły zerwać dowolnym nałogiem. Krzewiąc modę na trzeźwość, Stowarzyszenie organizuje szereg spotkań i wyjazdów, integrujących abstynentów z całej Polski. I choć, jak przyznaje prezes Poloczek, zdarza się, że któryś z członków nie wytrzyma i sięgnie po używkę, to jednak są to przypadki sporadyczne, a to dzięki wzajemnej pomocy, która jest niezbędna. Tegoroczna edycja “święta trzeźwości” po raz kolejny dowiodła, że dobra zabawa zależy wyłącznie od dobrze ukierunkowanej świadomości. Organizatorzy już planują kolejną edycję przeglądu, zwłaszcza że impreza ma charakter rozwojowy. – Od 14 lat miejscem tej uroczystości jest właśnie Olsztyn. Podobno, jako gospodarze jesteśmy bardzo gościnni i za rok na pewno spotkamy się w tym samym miejscu i czasie – deklaruje dyrektor olsztyńskiego GOK-u Mariola Matysek.
ŁUKASZ STACHERCZAK