Od parafii do parafii w byłym województwie (161)
Dopiero w 2002 r. powróciła na staromiejski rynek w Lublińcu zabytkowa figura św. Jana Nepomucena (na zdjęciu), gdzie usytuowano ją przed 1807 r. Przechowany w czasie II wojny światowej w piwnicy jednej ze szkół, nie mógł przez długie lata powrócić na swoje miejsce, ustawiono go bowiem obok kościoła św. Mikołaja.
Rynek, najstarsza dzielnica Lublińca, otoczony był niegdyś wałami ziemnymi z trzema bramami. Po wielkim pożarze miasta w 1807 r. zmieniła się architektura rynku, który uzyskał obecny, kwadratowy kształt. Istniejąca obecnie jego zabudowa sięga najdalej XIX w. Jedynie dom przy posesji nr 5 (zachodnia ściana rynku) pochodzi z 1793 r. – tu mieszkał w latach 1922-39 Paweł Gołaś, komendant powiatowy w czasie III Powstania Śląskiego, później poseł na Sejm Śląski i uczestnik Kampanii Wrześniowej. Złapany przez Niemców w Częstochowie został w dniu 28. czerwca 1940 r. rozstrzelany w lasku pod Olsztynem. Rynek nosi imię Konrada Mańki (1915-42), działacza harcerskiego w Lublińcu, a z początkiem okupacji członka Związku Walki Zbrojnej. Aresztowany przez gestapo, został ścięty w katowickim więzieniu. Za północno-wschodnim narożnikiem rynku widoczna jest kamienica, którą w 1857 r. wybudował Salomon Courant (lubliniecki kupiec, żydowskiego pochodzenia). Na jej ścianie umieszczono tablicę poświęconą wnuczce Couranta, czyli Edycie Stein. Upamiętnia ona kanonizację (w 1998 r.) świętej Teresy Benedykta (Edyty Stein) oraz ogłoszenie jej w 1999 r. przez Jana Pawła II katolicką patronką Europy. Z tej też okazji odsłonięto w październiku 2005 r. na skwerku obok rynku lublinieckiego wielce symboliczny pomnik (na zdjęciu).
Północne obrzeże Lublińca zamyka Steblów (obecnie dzielnica miasta). W 1981 r. przyszła zgoda na wybudowanie tutaj kościoła – prace rozpoczęto w 1985 r. Sześć lat później świątynię wyświęcono i utworzono parafię. Jednak już wcześniej, bo 1987 r., gdy Edyta Stein została przeniesiona w poczet błogosławionych, zrodził się zamiar by patronką tej nowej świątyni została właśnie ta hitlerowska męczennica.
Biografia Edyty Stein jest ściśle związana z Lublińcem, ponieważ stąd pochodzili jej rodzice (Niemcy żydowskiego pochodzenia), którzy dopiero na rok przed jej urodzinami przenieśli do Wrocławia – tu rodzi się Edyta, jako dziesiąte dziecko Steinów (troje zmarło jeszcze w Lublińcu), tu zdaje maturę i rozpoczyna studia aż na czterech kierunkach jednocześnie: psychologio, filozofii, historii i germanistyce. W 1905 r. odrzuca judaizm i siedemnaście lat później przyjmuje chrzest katolicki, otrzymując imiona Teresa Jadwiga. Po ukończeniu studiów (z przerwą na czas I wojny światowej, kiedy to pełni służbę jako sanitariuszka w szpitalu zakaźnym) wyjeżdża do Getyngi, by pogłębiać nauki filozoficzne u słynnego profesora Edmunda Huslera. Już jako doktor filozofii rozpoczyna pracę pedagogiczną w przyklasztornej szkole w Spirze k. Meinhain. Jej starania o habilitację oraz dalszą pracę pedagogiczną przerywa hitlerowska ustawa o eliminacji ze stanowisk państwowych osób pochodzenia niearyjskiego. cdn…
Tekst i zdjęcia –
Andrzej Siwiński