W lutym minęło 5 lat działalności Domu Pomocy Społecznej przy ul. Kontkiewicza w Częstochowie
DPS otwarto w grudniu 2000 roku. Początkowo dla 96 przewlekle psychicznie chorych osób. W styczniu 2005 r. zakończono drugi etap budowy, tym samym podwojono liczbę pensjonariuszy. Oddano do użytku nowe pracownie do zajęć z muzykoterapii, ceramiki, kuchnię terapeutyczną oraz świetlicę i kompleks pracowni fizjoterapeutycznych wraz z siłownią i salą gimnastyczną. Teren wokół DPS wzbogacono o altanę wraz z pergolą, skalniak i oczko wodne.
Mieszkańcom, którzy mieli poważne problemy finansowe, DPS pomagał w zakupie niezbędnych lekarstw. Pozyskano od sponsora środki finansowe na zakup niezbędnego dla życia jednej z mieszkanek koncentratora tlenu, kolejny sponsor dofinansował zakup aparatów słuchowych dla trzech innych pensjonariuszy. Pracownicy fizjoterapii objęli zabiegami 148 pensjonariuszy, organizowali również codzienną gimnastykę. Drużyna piłki nożnej wzięła udział w turnieju Seni Cup, który odbył się w Krakowie. Mieszkańcy uczą się języków obcych: angielskiego, francuskiego i niemieckiego. Zajęcia prowadzone są przez 13 wolontariuszy. W domu występują gościnnie zespoły muzyczne i folklorystyczne, formacje taneczne, chóry i teatrzyki, zarówno amatorskie, rekrutujące się z przedszkolaków, młodzieży gimnazjalnej i licealnej, jak i uznanych gwiazd. W domu występowali m.in. chóry “Pochodnia” oraz “Collegium Cantorum”, Gang Marcela, Jan Wojdak, kwartet smyczkowy “Quattro Staggioni”. Mieszkańcy uczestniczą we wszystkich wydarzeniach kulturalnych miasta m.in. w “Dniach Częstochowy”, imprezach organizowanych przez OPK “Gaude Mater”, Filharmonię i Teatr im. Adama Mickiewicza.
Na terenie domu pomocy działa teatr “Drabina” oraz kabaret. Szereg imprez ma charakter cykliczny: “Majowe Granie” – organizowane od 2002 roku; “Dzień Mieszkańca” – od 2003 roku, a ponadto wspólne Wigilie, Święta, Dzień Matki, Dzień Kobiet, Dzień Babci i Dziadka, Mikołajki, Andrzejki, Walentynki, comiesięczne obchody urodzin i imienin aktualnych solenizantów i jubilatów.
Popularnością cieszy się turystyka piesza (kilku podopiecznych przemierzyło 164- kilometrowy szlak Orlich Gniazd na trasie Częstochowa – Kraków); rowerowa (dom dysponuje pięcioma rowerami); wodna (żaglówki i łódki w Blachowni); biwakowa i autokarowa. Dla podopiecznych zorganizowano liczne wycieczki poznawcze do wielu miast Polski. Pensjonariusze uczestniczą także w turnusach rehabilitacyjnych, dofinansowanych przez PFRON. Dotychczas odbywały się w Darłówku, Jarosławcu i Brennej.
W domu działają sekcje wędkarska, tenisa stołowego drużyna piłki nożnej.
Dzięki karnetom otrzymanym z klubów sportowych kibice uczestniczą we wszystkich meczach żużlowych Częstochowskiego Klubu Motorowego “Włókniarz”, siatkarskich AZS-u, koszykarskich “Tytana”.
Z okazji jubileuszu zorganizowano spotkanie, któremu przyświecała idea “Dnia Mieszkańca”, czyli podtrzymywanie kontaktów z rodzinami i opiekunami prawnymi
pensjonariuszy
R