Wystawa Zachęty
Do 8. marca potrwa indywidualna wystawa autora wytypowanego przez Zachętę (RTZSP) do tytułu artysty roku 2005. Można ją obejrzeć w tymczasowej siedzibie Zachęty przy ulicy Wolności 44
Wystawy Mariana Panka są spektakularnymi wydarzeniami. Wśród monotonnych i mało nowatorskich ekspozycji częstochowskich wyróżniają się nie tylko treścią i formą artystyczna, ale i oprawą zewnętrzną. Są dowodem na to, że artysta ciągle poszukuje nowych środków wyrazu. Panek tworzy w języku wielu dyscyplin artystycznych. Jest nie tylko malarzem, ale i scenografem teatralnym, nauczycielem akademickim, autorem licznych publikacji o sztuce. W czasach, kiedy był dyrektorem Biura Wystaw Artystycznych (dziś Miejska Galeria Sztuki) program tej instytucji cechowała, nieznana już później, kreatywność, rozmach i szeroka prezentacja współczesnych postaw artystycznych. Wystawa “Polscy surrealiści” czy, z jego wsparciem zorganizowana, wystawa “Czy malarstwo może zbawić” – to tylko dwie z wielu innych, tworzonych w różnych kombinacjach kuratorskich.
Artysta urodził się w 1953 roku. Ukończył studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na Wydziale malarstwa w pracowni prof. J. Sterna. Ukończył także w latach 1974-1977, pod kierunkiem prof. W. Krakowskiego i prof. J. Skarżyńskiego oraz doc. K. Swinarskiego, studia scenograficzne w Studium Scenografii Teatralnej, Filmowej i Telewizyjnej W latach 1990-1992 był dyrektorem Wydziału Kultury i Spraw Społecznych Urzędu Wojewódzkiego w Częstochowie, w latach 1992-1997 dyrektorem Biura Wystaw Artystycznych, przemianowanego w 1995 na Miejską Galerię Sztuki w Częstochowie. Dziś należy do Związku Polskich Artystów Plastyków i Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie (komisja rewizyjna). Na koncie ma wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych. Aktualną, pod szyldem Zachęty, przygotował z okazji dnia świętego Walentego. Jego malarstwo zawsze wyraża ekspresję, autor nie unika też form kolażowych, malarstwa figuratywnego, abstrakcyjnego i pejzaży. Marian Panek jest uczestnikiem życia kulturalnego, jako animator żywo reagującym na jego przejawy.
AW