Walczył o Polskę i polskość


Aleksander Brzeski urodził się 26. lutego 1910 r. w Pietniczanach, w powiecie Winnica. W czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. wraz z całą rodziną opuszcza Podole.

Rodzice wybierają na miejsce osiedlenia Sandomierz. Po maturze odbywa czynną służbę wojskową w Dywizyjnym Kursie Podchorążych przy 17. pułku piechoty w Rzeszowie, a następnie dwuletni kurs administracji i rachunkowości przy Państwowym Instytucie Administracyjno-Gospodarczym w Krakowie. Zostaje mianowany porucznikiem. Pracuje w Biurze Personalnym Ministerstwa Spraw Wojskowych. Zmobilizowany 27. sierpnia 1939 r., porucznik A. Brzeski walczy jako dowódca plutonu, a następnie kompanii. Po kapitulacji w rejonie Zamościa dostaje się do oflagu VII-A w Murnau. Tam spędza cały okres wojny. Od maja 1945 r. do demobilizacji 14. marca 1948 r. w Calais, pełni funkcję oficera ewidencji personalnej w wojskowych Obozach Zbornych Polskich Sił Zbrojnych, m. in. w Paryżu, La Courtine i w Lille.
Zwolniony do cywila, pracuje jako projektant w budownictwie przemysłowym. Od końca wojny poświęca się działalności w organizacjach emigracyjnych. Jest odznaczony War Medal 193-1945, Croix du Combattant, Krzyżem Kampanii Wrześniowej 1939 r., Złotym Krzyżem Zasługi, nadanym przez prezydenta Kaczorowskiego, Krzyżem Kombatanckim, Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP – 1996 r., Medalem za Udział w Wojnie Obronnej 1939. Przez długie lata pełni funkcję skarbnika Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Polskich w Paryżu, jak też skarbnika Oddziału SPK Francja. Wybrany prezesem SPK Koła Paryż, pełni tę funkcję przez cztery kadencje. W 1995 r. obejmuje funkcję prezesa Zarządu Krajowego Francja na trzyletnią kadencję, jednocześnie piastując do końca życia stanowisko prezesa Stowarzyszenia Powierników Domu SPK.
Odszedł niespodziewanie na wieczną wartę. Został pochowany 5. lipca 2002 r. na polskim cmentarzu w Montmorency.
Do ostatnich dni brał czynny udział w życiu polonijnym. Jako członek Polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego bronił niezależności tej legendarnej instytucji. Zawsze podkreślał wagę i znaczenie patriotycznych stowarzyszeń emigracyjnych, zachowując jednocześnie swój subiektywny osąd ludzi i faktów. Był podziwiany za dynamizm w organizowaniu uroczystości komercyjnych.
Kiedy po ustąpieniu komunistów lokalni działacze Częstochowy-Kiedrzyna postanowili wybrać nowego patrona dla Szkoły Podstawowej nr 30 zdecydowali się, by placówka przyjęła imię jego ukochanego brata – por. obs. Michała Brzeskiego, lotnika poległego na początku września 1939 r. pod Częstochową. Grób żołnierza znajduje się w pobliżu kościoła pw. św. Andrzej Boboli w Kiedrzynie. Szkoła nosi imię por. Michała Brzeskiego od 1. września 1999 r. Dzięki staraniom Pana Aleksandra we wrześniu 2001 r. umieszczono w niej pamiątkową tablicę z wizerunkiem Patrona. W nieco zmienionej wersji, podobna tablica ozdabia lokalny kościół.

R

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *