“Polowanie” na śmieci


Co zrobić z górą odpadów, produkowaną przez mieszkańców Częstochowy? Jak wydzielić z nich te, które nadają się do ponownego przerobienia (recyklingu)? Wreszcie jak uniknąć kierowania na wysypisko zużytych lakierów, baterii, świetlówek, leków…, a więc artykułów niebezpiecznych?

Co zrobić z górą odpadów, produkowaną przez mieszkańców Częstochowy? Jak wydzielić z nich te, które nadają się do ponownego przerobienia (recyklingu)? Wreszcie jak uniknąć kierowania na wysypisko zużytych lakierów, baterii, świetlówek, leków…, a więc artykułów niebezpiecznych?
Częstochowa produkuje niebagatelną ilość, bo ok. 105 tys. ton odpadów komunalnych rocznie, z czego ponad 80 tys. ton pochodzi bezpośrednio od mieszkańców, pozostałe z oczyszczania infrastruktury, z ulic, terenów zielonych. Do 2015 roku ilość odpadów może wzrosnąć do 123,5 tys. ton. Wprowadzenie selektywnej zbiórki odpadów, ich przetwarzanie i utylizację oraz wydzielenie tych niebezpiecznych – przewiduje projekt gminnego planu gospodarki odpadami. Obowiązek przygotowania takiego programu wynika z art. 14 ustawy o odpadach. Wydział Ochrony Środowiska i Leśnictwa Urzędu Miasta powierzył jego opracowanie Centrum Gospodarki Odpadami przy katowickim oddziale Instytutu Mechanizacji, Budownictwa i Górnictwa Skalnego. W mieście wyznaczono 78 miejsc przeznaczonych do selektywnej zbiórki. Gromadzone jest tam 297 ton makulatury, szkła, tworzywa sztucznego i 193 tony odpadów zielonych biodegradowalnych. Tymczasem wg analiz można wydzielić aż 48,5 ton tych ostatnich (utylizowanych przez kompostowanie).W ten prosty sposób można zmniejszyć wielkość składowanych na wysypisku odpadów kuchennych, zielonych i papierowych. Poważnym problemem są odpady niebezpieczne. Zbiera się ich 2-3 tony, można natomiast 762. Osady ściekowe to rocznie 21,9 tys. ton odpadów, z tego jedynie 7,6 tys. ton podlega zagospodarowaniu (np. przy rekultywacji terenu); reszta jest składowana.
Sektor gospodarczy produkuje rocznie 335 ton odpadów, z czego blisko 80 procent pochodzi z Huty “Częstochowa”. Większość z nich jest wtórnie wykorzystywana, mimo to pozostaje poważny problem składowania reszty. Celem działań do 2006 roku będzie objęcie wszystkich mieszkańców Częstochowy selektywną zbiórką odpadów, w tym niebezpiecznych i ulegających biodegradacji. Nastąpić ma również rozbudowa selektywnej zbiórki odpadów wielkogabarytowych i budowlanych. Podjęta też zostanie walka z dzikimi wysypiskami. Do 2006 roku planuje się oddzielenie i unieszkodliwienie poza wysypiskiem 8 tys. ton odpadów oraz wydzielenie z nich 15 procent niebezpiecznych. W kolejnych latach aż do 2015 roku zamierza się wprowadzić nowoczesne technologie utylizacji, co pozwoli zwiększyć zakres działania.

RN

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *