Po bardzo nerwowym okresie związanym z pracami legislacyjnymi nad zmianą ustawy „Prawo wodne” środowisko branży wodociągowo-kanalizacyjnej mogło odetchnąć z ulgą. Wizja drastycznego wzrostu kosztów działalności, a co za tym idzie wzrost cen wody nawet o 28 procent została czasowo zażegnana.
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego mogło opracować wniosek taryfowy, czyli projekt cennika swoich usług na okres 1 kwietnia 2017- 31 marca 2018 r. zgodnie ze swoją analizą kosztów. Znacząca pozycją kosztową jest podatek od nieruchomości. Przedsiębiorstwo samo buduje sieci i dodatkowo przejmuje majątek wybudowany przez gminy. Przedsiębiorstwo modernizuje swój majątek i inwestuje w nowy, by dostarczać wodę i odbierać ścieki od jak największej liczy mieszkańców i podmiotów gospodarczych. Doprowadzając sieć do nawet odległych miejsc gdzie w specjalnych strefach ekonomicznych lokują się nowe firmy umożliwiamy dalszy rozwój tego obszaru. Rzadko inwestycja taka się zwraca, ale przedsiębiorcy muszą mieć wodę, która jest niezbędna do uruchomienia działalności a co się z tym wiąże stworzenia nowych miejsc pracy. Od tego majątku płacone są podatki od budynków i budowli. Wysokość stawek podatku od budowli, budynków i gruntów w związku z prowadzoną działalnością przyjmowane są zgodnie z uchwałami rad gmin. Znacznie wzrosły bo o 100.000 zł czynsze dzierżawne. W tym roku ważnym składnikiem kosztów jest wzrost usług pocztowych o 103 procent. Wzrosły też koszty opłat za gospodarcze korzystanie ze środowiska, koszty materiałów i paliw bezpośrednich.
– Zawsze analizowane są wszystkie obszary działalności Spółki i przede wszystkim poszukiwane są oszczędności. Z tego powodu zmniejszyliśmy zatrudnienie. Udało się także zdecydowanie obniżyć koszty usług komunalnychw związku z wynegocjowaniem korzystnych warunków finansowych usługi unieszkodliwiania osadów z oczyszczalni. Koszty energii elektrycznej dzięki wprowadzeniu zmian i oszczędności zaplanowano na tym samym poziomie. Dodatkowo Przedsiębiorstwo wybudowało i eksploatuje dwie farmy fotowoltaiczne produkujące tzw. „zieloną energię”. W ten sposób, prócz obniżenia kosztów własnych Spółka przyczynia się do ograniczenia globalnej produkcji CO₂ – mówi Andrzej Babczyński, prezes Zarządu Przedsiębiorstwa.
Jak widać w częstochowskim przedsiębiorstwie analizuje się całości działalności i podejmuje decyzje najbardziej korzystne dla Klientów. – Reasumując ceny dostawy wody i odbioru ścieków zostaną na tym samym poziomie – dodaje prezes Andrzej Babczyński.
R