W Ratuszu miała miejsce promocja książki częstochowskiego historyka Lecha Mastalskiego „Kadra dowódcza 7. Dywizja Piechoty. 1919-1939”. Jest to już czwarta książka tego autora, dotycząca częstochowskich aspektów wojskowości w naszym regionie.
Lech Mastalski jest częstochowianinem. W latach 1969-74 ukończył historię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Pracował w szkolnictwie podstawowym i średnim na Rakowie w Częstochowie.
Pierwszą książkę z cyklu o częstochowskiej wojskowości „ Oficerowie 7 dywizji Piechoty zamordowani na Wschodzie wiosną 1940 roku” wydał w 2005 roku. Kolejna: „Częstochowscy podchorążowie. Dywizyjne kursy podchorążych rezerwy piechoty przy 27. PP w latach 1932-39” ukazała się trzy lata później. Trzecia pozycja: „7 Dywizja Piechoty w latach 1918-39” światło dzienne ujrzała w 2012 roku.
Najnowsza książka „Kadra dowódcza 7 Dywizja Piechoty. 1919-1939” została wydana nakładem Wydawnictwa Instytutu Tarnogórskiego i Muzeum Instytutu. Zawiera 88 biogramów szefów sztabu 7. Dywizji Piechoty, opatrzonych unikalnymi, ponad stu zdjęciami, które autor pozyskał z Centralnego Archiwum Wojskowego w Rembertowie oraz od osób prywatnych – kolekcjonerów i pasjonatów.
Publikacja pod względem wydawniczym jest na bardzo wysokim poziomie; kompozycję układu treści i fotografii opracowano z pietyzmem i wręcz artystycznym wyczuciem sztuki edytorskiej. Obwolutę zdobi fotografia z defilady 7 pac w Częstochowie w 1920 roku, którą odbiera płk Antoni Landański. Projekt okładki opracował, stale współpracujący z Lechem Mastalskim – Igor Stanisławski z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Książka została wydana w 300 egzemplarzach, koszty druku pokrył autor. Jest dostępna w Publicznej Bibliotece im. Wł. Biegańskiego w Częstochowie.
Jak mówi Lech Mastalski cykl o częstochowskiej wojskowości to jego dzieło życia.– Praca nad każdą z tych publikacji wymagała wieloletniego wysiłku. Musiałem odwiedzić liczne archiwa w Polsce, bo w naszym mieście trudno o konkretne źródła, bo zostały zniszczone bądź wywiezione. Najwięcej czasu spędziłem w archiwum w Rembertowie, gdzie pracowałem po dziesięć godzin dziennie – mówi autor. Obecnie Lech Mastalski pracuje nad książką „Dzieje Okręgu Polskiej Organizacji Wojskowej w latach 1915-18. Powiat częstochowski i wieluński” oraz z kolegą z Tarnowskich Gór nad monografią 11 Pułku Piechoty.
Historyk poprzez swoją literacką twórczość wyraża swój zachwyt na okresem dwudziestolecia międzywojennego, czasem pięknej polskiej wolności, kiedy – jak stwierdza – żyli ludzie, dla których patriotyzm był jak wiara w Boga.
UG