Ewangeliarz – KS. GRZEGORZ UŁAMEK
Po tym wszystkim, co widzieliśmy w ubiegłym wieku i w ostatnich latach pozostaje nam tylko “walka” o sprawiedliwość i pokój między religiami, narodami o pokój między nami. Choć historia ludzkości jest pasmem cierpienia to “ostatnie słowo należy dożycia i miłości” (Jan Paweł II). Żadna religia nie może być pretekstem do wojen, nienawiści, przemocy i ucisku. “Kto wykorzystuje religię do szerzenia nienawiści, zaprzecza jej najprawdziwszej i najgłębszej istocie” (Jan Paweł II). Ostatnie miesiące pobrzmiewają tragicznymi zamachami w USA, wojną w Afganistanie, konfliktami w Ziemi Świętej i wielu innych miejscach naszej planety. W kilka minut giną tysiące niewinnych ludzi. Papież z wielkim naciskiem podkreśla, że wszelka forma terroryzmu jest “profanacją świętości Boga i obrazą godności człowieka”. Pokój jest darem Bożym i tylko Bóg jest w stanie “zburzyć mury wrogości, dzielące ludzi”. Należy uznać, że fundamentem pokoju jest sfera duchowa, a nie tylko ekonomia. Oczywiście ucisk i zepchnięcie niektórych narodów i grup społecznych na margines istnienia jest także poważnym źródłem przemocy i terroryzmu. A co z naszymi “domowymi” konfliktami – przemoc w rodzinie, terroryzm w pracy i podatkach, wojny sąsiedzkie, szczucie psami, chamstwo w urzędach, “marycha” w każdym gimnazjum, alkohol i papierosy dla siedmiolatków…
“Pragniemy – mówił Jan Paweł II 24 stycznia 2002 w Asyżu – wnieść nasz wkład w przegnanie chmur terroryzmu, nienawiści, konfliktów zbrojnych, chmur, które szczególnie nagromadziły się w ostatnich miesiącach na horyzoncie ludzkości (…). Ciemności nie rozprasza się za pomocą broni; ciemność ustępuje, gdy zapala się źródło światła. (…) Nigdy więcej przemocy! Nigdy więcej wojny! Nigdy więcej terroryzmu! Niech w imię Boga każda religia niesie na ziemi sprawiedliwość i pokój, przebaczenie i życie, miłość”.
Konflikty i terroryzm w naszym otoczeniu można “zniszczyć” albo chociaż złagodzić przez przebaczenie. “Piotr zbliżył się do Jezusa i zapytał: Panie, ile razy mam przebaczać, jeśli mój brat wykroczy przeciwko mnie? Czy aż siedem razy? Jezus mu odrzekł: Nie mówię ci, że aż siedem razy, lecz aż siedemdziesiąt siedem razy” (Mt 18, 21-22).
KS. GRZEGORZ UŁAMEK