Na przekrojową wystawę twórczości Tomka „Sentiego” Sętowskiego zaprasza Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”. Artysta ucieszył się, że to okazja urodzinowa, choć wernisaż musieliśmy zrobić 6 czerwca, a nie 14, kiedy będzie o rok starszy. Zapraszamy o godz. 19, wstęp wolny.
O tym częstochowskim twórcy jest ostatnio stale głośno. W Paryżu zdobywa Złoty Medal tamtejszych targów sztuki, a z Jerzym Kędziorą wydeptuje czerwone dywany Monte Carlo, przy podobnej artystycznej okazji. W Częstochowie niedawno był finalistą plebiscytu tutejszej Gazety Wyborczej na Człowieka 25-lecia, a władze miasta nagrodziły go w Dniu Samorządu statuetką Promotora Częstochowy. Za to 6 czerwca – w rewanżu – będzie dzielił się z częstochowianami swoją sztuką. Pokaże m.in. mural już zrealizowany na podstawie jego obrazu przy ul. Szymanowskiego i projekt kolejnego, który ma szansę ozdobić ścianę szczytową budynku przy ul. Dąbrowskiego 1 (gdzie siedziba OPK).
– Tomek Sętowski – piszą o nim – artysta, który w zamian za talent sprzedał duszę… Potęgą wyobraźni potrafi ulotne marzenia i lęki ludzkości przelać na płótno, a granice jego języka będące granicami jego świata wyznacza pędzel… Blisko 30 lat pracy twórczej zaowocowało mistrzowskim opanowaniem przez Sętowskiego narracji światów alternatywnych. Stworzone przez niego monumentalne postacie z sukniami utkanymi z miast czy też senne komnaty nierealnych rzeczywistości przysporzyły artyście kolekcjonerów na całym świecie.
Absolwent częstochowskiej WSP, urodzony w naszym mieście, gdzie w 2000 roku stworzył miejsce wyjątkowe: Muzeum Wyobraźni. Są to wnętrza wypełnione bajkową twórczością artysty, gdzie niezwykła aranżacja pozwala widzowi przenieść się na chwilę w głąb obrazu Sętowskiego. W budynku mieści się również atelier malarza.
Sętowski ma w dorobku ponad 100 wystaw indywidualnych i wiele zbiorowych, w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w licznych znaczących kolekcjach prywatnych i muzealnych m.in. w Muzeum Sztuki Fantastycznej w Szwajcarii, Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku. Od roku 2003 malarstwo Tomka triumfuje na salonach CFM oraz w Inter Art Gallery – New York, USA w towarzystwie płócien Salvadora Dali i Michaela Parkesa. Wizje artystyczne Tomka doceniono również w Aspen, gdzie od blisko pięciu lat prezentują go tamtejsze salony sztuki.
Co roku twórczość Tomka zdobi ściany na największym w Europie pokazie realizmu magicznego „Dreamscape” w Amsterdamie, swoje malarstwo prezentowało tam dwudziestu najwybitniejszych artystów z nurtu „Realizmu magicznego” .
Wystawia m.in. w Nowym Jorku, Las Vegas, Dubaju i Abu Dhabi, Paryżu – był jednym z pierwszych zachodnich artystów, który pojawił się w Emiratach Arabskich. Kapituła marki Rolls Royce nadała mu tytuł ambasadora jednego z najbardziej prestiżowych modeli tej marki w roku 2007.
W trakcie trwania wyścigów Grand Prix Formuły 1 w 2010 roku w hotelu Yas na Yas Island w Abu Dhabi , stolicy Emiratów Arabskich odbyła się uroczysta prezentacja magicznych światów artysty oraz koncert Prince, były to niespodziankanki przygotowane dla uczestników i gości tego wydarzenia.
Czytelnicy Gazety Wyborczej docenili sztukę i doskonały warsztat artysty przyznając mu nagrodę „Twórca roku”, a wystawę jego prac „Teatr Magiczny” w Miejskiej Galerii Sztuki ogłaszając wydarzeniem kulturalnym roku, rok później kapituła złożona z osobistości polityki i kultury przyznała mu tytuł „Artysta XX wieku”. W dowód uznania za działalność charytatywną artysta został honorowym członkiem BCC.
Jego obrazy wielokrotnie gościły na okładkach pism i wydawnictw. O twórczości artysty ukazało się kilka publikacji albumowych m.in. dwie przygotowane przez wydawnictwo „Muza” S A, prezentujące dorobek artysty na przestrzeni 20 lat. Sętowski przez wielu krytyków sztuki uznawany jest za jednego z najwybitniejszych artystów współczesnych.
W grudniu 2012 ukazały się dwie nowe publikacjie. „Bramy Atlantydy”- bibliofilska perła, wycieczka po zatopionych krainach T.Sętowskiego, orac „Resurection stone”- wydanie kolekcjonerskie.
Od roku 2013 pierś Sętowskiego zdobi medal „Gloria Artis” najwyższe odznaczenie za wybitne zasługi przyznaje Polskie Ministerstwo Kultury.
r