„POEZJA – POCZUCIE ŁĄCZNOŚCI”


Maj tradycyjnie jest miesiącem książki, czytelnictwa i bibliotek. W maju obchodzimy Dzień Bibliotekarza, organizowane są liczne imprezy czytelnicze. Świętowanie z książką, to nie tylko spotkania z pisarzami, poetami, ale przede wszystkim odwiedzanie bibliotek i chęć sięgnięcia po książkę.

U każdego z nas powstają mniejsze lub większe zaległości czytelnicze. Żyjąc w pośpiechu nie mamy czasu na lekturę. Wieczory chętnie spędzamy przed telewizorem lub komputerem. Od piętnastu lat obchodzony jest w Polsce Światowy Dzień Poezji, to dobra okazja, żeby zatrzymać się na chwilę i wrócić do czytania wierszy.
Cyprian Kamil Norwid napisał:
„ Z rzeczy świata tego zostaną tylko dwie,
Dwie tylko: poezja i dobroć”.
Poezja ma duży wpływ na nasze wnętrze oraz psychikę. Wymaga ona od czytelnika wrażliwości i skupienia. Wiersze niejednokrotnie wywołują w nas wiele wzruszeń i uczuć.
Poezja, to często osobisty pamiętnik. Sięgając po strofy poetów poznajemy ich świat, ich pragnienia, radości i smutki. Anna Kamieńska, znakomita poetka, podkreślała: „ W poezji nie ma nic, jeśli nie ma biografii. W poezji musi być człowiek i jego przeżycia”.
Twórczość poetycka dotyka spraw ważnych dla każdego, jak: miłość, przyjaźń, zdolność przebaczania. Spróbujmy odnaleźć w niej „coś z prawdy własnego serca”. Myślę, że nic tak twórczo nie rozwija wyobraźni, jak czytanie wierszy. Bez nich nasze życie byłoby niepełne.
Warto odkryć na nowo urok literatury pięknej.
Wypowiadane słowa, że „czytanie poezji jest spotkaniem ze światem” są ze wszech miar prawdziwe.

O POEZJI:

Gdy piszę wiersz, szukam przyjaciela, i często go znajduję.
Ks. Jan Twardowski

Poezja jest drugą twarzą duszy.
Odiseas Elitis

Poezja jest rodzajem muzyki, trzeba ją słyszeć, by móc o niej sądzić.
Francois Marie Voltaire

Poezja jest wszędzie, w każdej chwili, jak bóstwo, nikomu nie wzbronna, jak zbawienie, jak uczciwa sława.
Seweryn Goszczyński

Poezja jest stara jak świat i skończy się dopiero z nim razem. Wynaleziono pług, aby zaspokoić głód chleba i wynaleziono poezję, aby zaspokoić głód piękna.
Jan Parandowski

Źródłem poezji jest tylko rzeczywistość i prawda.
Adam Mickiewicz

Barbara Szymańska

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *