20 stycznia br. w Urzędzie Miasta Częstochowy z inicjatywy przewodniczącego Klubu Radnych PiS Artura Gawrońskiego miało miejsce spotkanie organizacyjne w sprawie programu zdrowotnego leczenia niepłodności małżeństw metodą naprotechnologii.
W budżecie miasta na rok 2014 radni przyznali 80 tysięcy złotych na ten program. Przypomnijmy, że stało się to możliwe dzięki grupie mieszkańców, którzy pod wnioskiem obywatelskim o dotacje na leczenie metodą naprotechnologii bezpłodnych częstochowskich małżeństw zebrali ponad trzy tysiące podpisów. Projekt uchwały przygotowany przez Artura Gawrońskiego do projektu budżetu wprowadził autopoprawką prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. Radni budżet zaakceptowali.
Na spotkaniu obecni byli: przewodniczący Artur Gawroński; przewodniczący Rady Miasta Częstochowy Zdzisław Wolski; naczelnik Wydziału Zdrowia Grażyna Stramska-Świerczyńska; Barbara Pałka z Wydziału Zdrowia; instruktor modelu Creighton Anna Dziuba Marzec z Poradni Rozpoznawania Płodności CARITAS w Częstochowie; dr Danuta Terlecka; radni Klubu PiS członkowie Komisji Zdrowia – Beata Kocik i Zbigniew Strzelczak; wiceprzewodniczący Unii Laikatu Katolickiego Krzysztof Janus oraz członkowie Stowarzyszenia Kolumbów – Stanisław Dziwiński i mecenas Paweł Karoń, a także redaktor naczelny „Gazety Częstochowskiej” Urszula Giżyńska.
Zebrani ustalili, że o opracowanie programu zdrowotnego zwrócą się do doświadczonych klinik. Musi on bowiem spełniać określone kryteria i być zatwierdzony przez specjalną komisję. – Jest to nowatorski projekt nie tylko w skali miasta, ale i całego kraju. Musi więc być szczególnie dopracowany, by mógł doczekać się realizacji – podkreśla radny Artur Gawroński. Zapytanie do specjalistów wystosuje Wydział Zdrowia Urzędu Miasta Częstochowy, który będzie nadzorował realizację programu. Kolejne spotkanie ustalono na 3 lutego.
Warto dodać, że dzięki pomocy Poradni Rozpoznawania Płodności CARITAS, działającej niespełna dwa lata, w której instruktorem jest Anna Dziuba-Marzec, urodziło się już troje młodych częstochowian – najstarszy ma rok i trzy miesiące, a cztery małżeństwa oczekują narodzenia potomstwa.
UL