71 Salon Poezji pt: „Dziewczyny pachną bułką z masłem”, który się odbył w niedzielę 16 marca w Teatrze im. A. Mickiewicza w Częstochowie był poświęcony twórczości Bonifacego Dymarczyka. Śpiewano i czytano jego wiersze.
„Boniu” jak ciepło wyrażali się o nim jego znajomi i przyjaciele, był postacią ukształtowaną przez kabaret i teatr. Jego życiowe creda to: „bądźmy sobą”, „róbmy swoje”, „nie dajmy się zwariować”, „dajmy szansę szansie”, pomagało innym, dawało im tę przysłowiową szansę na refleksję nad swoim życiem i inne spojrzenie na świat. Jego wiersze takie też były: refleksyjne, życiowe, zabawne. Wiersz rozgrywał bawiąc się słowami. Prawie wszystkie zainspirowane codziennością są prawdziwymi perełkami. Był dobrym jej obserwatorem i podglądaczem. Nie próbował ośmieszać ludzi, ale doskonale wychwytywał kuriozalne fakty i zdarzenia z naszej polskiej rzeczywistości i wprowadzał do swoich tekstów w sposób naturalny. Pokazywał świat w krzywym zwierciadle i odkrywał drugie dno naszych zachowań, pointując je zaskakująco trafnie. Był niezapomnianym wykonawcą swoich tekstów. Jako lider kabaretu „Adios Muchachos” założonego przy udziale Mariana Gorzeckiego i Kazimierza Nocunia w latach siedemdziesiątych rozbawiał publiczność do łez. Śmiechem leczył nasze pokrzywione charaktery. Z tym kabaretem zdobył I nagrodę na Festiwalu Artystycznym Młodzieży Akademickiej w Świnoujściu w 1977roku. Przez wielu utożsamiany był przede wszystkim z teatrem im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Jako człowiek teatru pisał dla niego bajki, występował na scenie. Świetny aktor – zagrał wiele epizodycznych ról. Często bywał asystentem reżysera m. in. przy „Balladynie” i „Weselu” w reżyserii Adama Hanuszkiewicza. W kulisach prowadził przedstawienia w roli inspicjenta, doskonale wpływając na ich jakość. Tworzył też krótkie formy filmowe o bardzo zabawnym charakterze i pomysłowej narracji. Wystąpił również w filmie Łukasza Wylężałka „Darmozjad polski”. Współtworzył wraz z Tomaszem Kmiecikiem scenę „Błazen” gdzie występował od 2000 roku.
Wiersze i piosenki Bonifacego Dymarczyka interpretowali: Agnieszka Łopacka, Małgorzata Marciniak, Waldemar Cudzik, śpiewał i grał na gitarze Krzysztof Niedźwiecki, gościnnie wystąpił Marcin Król z kabaretu „Król’s”. Sala teatralnego foyer była wypełniona po brzegi a publiczność bawiła się znakomicie. Całość reżyserowała Ewa Oleś.
Marian Panek