Politechnika Częstochowska po raz drugi prowadzi kampanię zachęcającą dziewczęta do wstępowania w szeregi studentów uczelni.
Politechnika Częstochowska po raz drugi prowadzi kampanię zachęcającą dziewczęta do wstępowania w szeregi studentów uczelni.
Aktualnie w Politechnice Częstochowskiej na 13 tysięcy studentów studiuje 8 tysięcy dziewcząt. Władze uczelni mają ambicje, by tę liczbę jeszcze zwiększyć. – Bardzo mało dziewcząt jest na wydziałach ścisłych: elektrycznym elektronicznym inżynierii i informatyce. Zależy nam, by szczególnie tam zwiększyć liczbę studentek – wyjaśnia rektor Politechniki Częstochowskiej prof. Maria Nowicka-Skowron.
A że warto studiować na Politechnice przekonywało dziennikarzy pięć studentek. Marta Półka z Wydziału Inżynierii Materiałowej, Procesowej i Fizyki Stosowanej, Maria Zych z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki, inż. Martyna Ćwik z wydziału Inżynierii i Ochrony Środowiska, Aleksandra Fijak z Wydziału Zarządzania i Anna Chwastek z Wydziału Budownictwa. Dziewczęta podkreślały, że studia techniczne to dobry wybór, zwłaszcza pod kątem znalezienia lepszej i ciekawszej pracy zawodowej. Chwaliły uczelnię za otwartość na potrzeby studenta.
Anna Chwastek z Katowic swoją szkołę opisuje jako „okno na świat”. Dziewczyna jest na drugim roku budownictwa i pierwszym energetyki. Przyjechała studiować na Politechnice Częstochowskiej z trzech powodów. – Uczelnia proponuje większą ofertę kierunków, daje lepsze możliwości rozwoju poprzez dodatkowe zajęcia, kontakty z zagranicznymi uczelniami i wysoki poziom merytoryczny wykładowców. Zapewnia też większej liczbie studentów stypendia – mówi Anna Chwastek. Jak podkreśla, dziewczęta nie mają taryfy ulgowej. – Jesteśmy oceniane za wiedzę – stwierdza.
Uczelnia co roku poszerza swoją ofertę, starając się dostosować ją do potrzeb rynku. Od nowego roku akademickiego ruszają studia doktoranckie na Wydziale Zarządzania. To efekt przyznania uczelni praw nadawania tytułu doktora habilitowanego. Otwarte też będą nowe kierunki na Wydziale Elektrycznym: energetyka i biotechnologia.
Podczas Dnia Otwartego Tylko dla Dziewczyn, 14 kwietnia, uczelnię odwiedziła absolwentka Małgorzata Kurek, która przebiła się do wielkiego świata gospodarki. Od 2003 roku jest zawodowo związana z firmą Symantec, w której bada system pracy w korporacji i przeprowadza analizy porównawcze rynku oprogramowania.
UG