Pamięć i patriotyzm


Częstochowskie Dęby Katyńskie – 71. rocznica Zbrodni Katyńskiej pod patronatem „Gazety Częstochowskiej”

Na Placu Katyńskim, pomiędzy Galerią Jurajską a Aleją Wojska Polskiego, 8 kwietnia odbyły się obchody upamiętniające poległych częstochowian w Katyniu, Miednoje, Twerze i Charkowie.
„Młodzi o Częstochowie i Częstochowianach”
To druga odsłona inicjatywy „Katyń ocalić od zapomnienia”, która zaistniała w Częstochowie dzięki nauczycielom Zespołu Szkół Samochodowo-Budowlanym. W tym roku przedsięwzięcie zainaugurowała gra historyczna „Miejsca pamięci w Częstochowie”, przygotowana przez Zespół Szkół Technicznych, który włączył się do projektu oraz konferencja tematyczna „Młodzi o Częstochowie i Częstochowianach”. Parlamentarzystów częstochowskich reprezentował na niej poseł Prawa i Sprawiedliwości Szymon Giżyński. Przemawiając do zgromadzonych kombatantów, w tym uczestnika Powstania Warszawskiego Gustawa Grackiego, oraz uczniów i nauczycieli przytoczył cytat księdza Jana Ignacego Bocheńskiego, autora książki „O patriotyzmie”: „Patriotyzm jest dla człowieka wierzącego obowiązkiem religijnym. Gdy katolik nie spełnia powinności patriotycznych – grzeszy. A ten kto na co dzień nie oddaje powinności patriotycznych – jest zaprzańcem.” – Państwo robicie to, co w tej książce jest opisanie jako nakaz, powinność. Czyli, patriotyzm pojmujecie jako naukę historii Polski, sięganie do najpiękniejszych tradycji. Bocheński mówił wyraźnie, że ktoś, kto idzie w teren, modli się w miejscach pamięci i oddaje hołd bohaterom, często bezimiennym – jest patriotą. Państwo to czynicie. Jesteście czynnymi patriotami i wielka wam za to chwała. Jeśli wasza inicjatywa będzie trwać i potężnieć, potężnieć będzie Polska – mówił poseł Giżyński. Podkreślił również, że kultywowanie wartości regionalnych nie jest w sprzeczności z wartościami ogólnonarodowymi. – Właśnie takie postaci jak „Ponury” i „Warszyc”, mówią o tym dobitnie. Bo przecież walcząc o wolność ziemi częstochowskiej, za którą oddali życie, walczyli o wolną Polskę i za nią oddali życie. Nigdy nie wolno przeciwstawiać regionalizmu interesu narodowego, polskiej racji stanu, bo jest to demontaż państwa. Ci bohaterowie uczyli nas, że regionalizm, częstochowskość jest niczym innym jak bardzo ważną częścią naszej ukochanej ojczyzny – dodał poseł Giżyński, życząc rozwoju inicjatywy dla dobra Częstochowy i Polski.
„Dęby Pamięci”
Obchody na Placu Katyńskim rozpoczęła msza św. polowa, koncelebrowana przez arcybiskupa metropolitę częstochowskiego Stanisława Nowaka, ojca Kamila Szustaka, ojca Jana Zinówko oraz ojca Jerzego Cieciórę, a zakończyło posadzenie dwunastu kolejnych dębów upamiętniających ofiary zbrodni katyńskiej. Tym razem drzewa pamięci poświęcono częstochowianom. Podczas uroczystości prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak i dyrektor Zespołu Szkół Samochodowo-Budowlanych Piotr Galewicz odsłonili kamień z nazwą Plac Katyński, po czym wmurowali urny z ziemią z Charkowa, Katynia i Miednoje. W uroczystości wzięła udział młodzież i nauczyciele ZSSB oraz parlamentarzyści regionu częstochowskiego – poseł Prawa i Sprawiedliwości Szymon Giżyński, posłanka Platformy Obywatelskiej Halina Rozpondek, senator PO Andrzej Szewiński oraz delegacje organizacji kombatanckich, Policji, Straży Miejska, częstochowskich szkół. Pocztom sztandarowym towarzyszyły orkiestra i kompania honorowa Komendy Wojewódzkiej Policji oraz Jasnogórska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Marka Piątka.

Gra historyczna i konkurs literacki

Przedsięwzięcie służące budowaniu postawy patriotycznej u młodzieży rozszerzono w tym roku o grę historyczną dla gimnazjalistów, za którą odpowiedzialny był nauczyciel Zespołu Szkół Technicznych Marek Fiszer. Wzięło w niej udział pięć gimnazjów. Pierwsze miejsce zdobyła drużyna Gimnazjum nr 9 im. Adama Mickiewicza: Paulina Szczygłowska, Jacek Misztal i Martyna Domagalska,(op. Katarzyna Urbańska); drugie – Zespół Gimnazjów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego: Olga Malanowicz, Bartosz Maryjka, Krystian Grzyb(op. Renata Ceglarek); trzecie – Gimnazjum nr18 z Oddziałami Integracyjnymi im. Kazimierza Wielkiego w Częstochowie: Kinga Sroka, Paulina Sobonia, Jakub Walas(op. Joanna Piątkowska); czwarte – Gimnazjum nr 15 z Oddziałami Sportowymi im. Stefana Banacha: Marta Krzemińska, Artur Bednarz, Kamil Praski (op. Krzysztof Zagórski); piąte –Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Mykanowie: Sylwia Soboniak, Sylwia Kubat, Bartosz Lewandowski(op. Ewa Kuban).

Zwycięzcą konkursu literackiego „Młodzi o Częstochowie i Częstochowianach” została Karolina Bała, autorka pracy „Częstochowscy bohaterowie”, drugie miejsce zajęła Katarzyna Czyż za pracę „Edukacja w obliczu wojny. Częstochowa 1939-1945”, trzecie – Anna Podlewska za „Częstochowa i Częstochowianie podczas II wojny światowej”.
Jury (J. Sętowski, A. Kuśmierczyk i W. Paszkowski) przyznało też wyróżnienia. Otrzymali je: Artur Paruzel – „…. I nic już teraz nie da zastanawianie się”, Kamil Nosol – „Wermacht pod Jasną górą – kampania wrześniowa oczami mieszkańca Częstochowy”, Agata Jończyk – „Jerzy Jan Kurpiński” i Artur Lis – „Antoni Zębik – Częstochowianin, który dał głos Powstaniu Warszawskiemu w eterze”.
W przygotowaniu uroczystości Zespołowi Szkół Samochodowo-Budowlanych pomógł Urząd Miasta oraz Zespół Szkół Technicznych, Samorządowy Ośrodek Doskonalenia, Towarzystwo Patriotyczne Kresy, Stowarzyszenie Rodzina Katyńska i Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 roku.

UG
W następnym numerze – rozmowy z organizatorami inicjatywy i uczniami uczestniczącymi w przedsięwzięciu.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *