Przy ul. Rejtana w Częstochowie na bazie starej ciepłowni koncern energetyczny Fortum uruchomił swoją pierwszą elektrociepłownię w Polsce.
Budowa obiektu trwała równo 888 dni i pochłonęła 530 mln zł. Prace wykonywało 112 firm i 4306 pracowników. W trakcie powstawania inwestycji zdarzył się jeden wypadek. Na obiekcie zatrudnionych jest 42 specjalistów, w tym 20 nowo zaangażowanych.
Elektrociepłownia prezentuje się imponująco. Przedstawiciel firmy Piotr Górnik, dyrektor ds. produkcji i dystrybucji Fortum Power and Heat Polska podczas konferencji prasowej podkreślał nowoczesność i ekologiczność obiektu. – Zainstalowano w niej wysokosprawny i zautomatyzowany kocioł fluidalny, w którym można spalać i węgiel i biomasę – mówi Piotr Górnik.
Elektrownia o mocy 120 MW cieplnych i 64 MW elektrycznych wyprodukuje 550 GWh ciepła i 450 GWh prądu. Z wyprodukowanego ciepła będzie korzystać około 120 tysięcy mieszkańców Częstochowy. Cena jednak nie z pewnością się nie zmniejszy. – Ustala ją Państwowy Urząd Regulacji Cen – wyjaśnia Górnik. Fortum zamierza handlować energią elektryczną. Jednym z pomysłów są samochody elektryczne, zeroemisyjne. Produkcja zostanie uruchomiona najprawdopodobniej w październiku. Pierwszym miastem w Polsce, które otrzyma takie auto, jak zapewnia dyr. Górnik, będzie Częstochowa.
Podstawowymi paliwami wykorzystywanymi w elektrociepłowni Fortum będą węgiel kamienny i biomasa, której udział wyniesie ponad 25 proc. W zakładzie wykorzystywane będzie około 100 tys. ton biomasy rocznie, z czego 60 proc. stanowić będzie biomasa leśna (zrębki drzewne), a 40 proc. biomasa pochodzenia rolniczego w tym wierzba energetyczna. – Wykorzystywanie przez Fortum biomasy w procesie produkcji energii to krok ku ograniczeniu emisji CO2 oraz rozwoju produkcji energii ze źródeł odnawialnych w Polsce – podsumowuje Piotr Górnik.
Częstochowska elektrociepłownia już teraz spełnia restrykcyjne wymogi unijne dotyczące dopuszczalnego poziomu emisji pyłów i tlenków azotu, które wejdą w życie dopiero w 2016 roku.
Jak podkreśla wiceprezes Zarządu Per Langer, odpowiedzialny za Szwecję, Polskę i kraje nadbałtyckie, inwestycja zapewni miastu i okolicom bezpieczeństwo energetyczne, poprawi jakość powietrza oraz stworzy dobre warunki do rozwoju całego regionu. Współpraca miasta z koncernem Fortum już teraz przynosi wymierne efekty. – Uruchomienie nowej elektrociepłowni to bardzo ważne wydarzenie dla Częstochowy. Miasto przywiązuje bowiem dużą wagę do efektywności energetycznej i jest pionierem nowatorskich rozwiązań w tym zakresie. Przyniosło nam to już około 15 mln zł oszczędności. Duża ich część jest wynikiem optymalizacji zużycia ciepła w mieście, co udało nam się osiągnąć dzięki bliskiej współpracy z Fortum” – powiedział pełniący funkcję Prezydenta Miasta Częstochowa, Piotr Kurpios.
Swego zadowolenia z uruchomienia nowej inwestycji nie kryje również wiceprezes Grupy Fortum Per Langer. – Polska jest jednym z kluczowych obszarów, na których Fortum chce się rozwijać w najbliższych latach. Planujemy kolejne inwestycje i cały czas uważnie śledzimy sytuację w branży ciepłowniczej oraz energetyce – mówi Per Langer.
Fortum zatrudnia obecnie około 11.500 osób, w Częstochowie 220. W 2009 r. obroty przekroczyły 5,4 mld euro, a zysk operacyjny sięgnął 1,8 mld euro. Akcje Fortum notowane są na giełdzie NASDAQ OMX w Helsinkach.
UG