Ludzie – to nasz największy kapitał


BUDUJEMY TOŻSAMOŚĆ I PROGRAM NA 800-LECIE CZĘSTOCHOWY.

Wywiad z JM Rektorem Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie dr hab. inż. Zygmuntem Bąkiem prof. AJD, z okazji zbliżającej 800-rocznicy powstania Częstochowy.

Jak, zdaniem Pana Rektora, Częstochowa powinna wyglądać za 10 lat?
– Jako nowoczesne europejskie miasto, przyjazne dla mieszkańców i turystów. W wielu aspektach odbiegające od tej Częstochowy jaką znamy dzisiaj z życia codziennego. Pierwszą rzeczą jaką trzeba opracować na „wczoraj” to strategia rozwoju miasta. Być może w drodze konsultacji społecznych i zasięgając rady fachowców należy wypracować plan rozwoju miasta w ścisłym powiązaniu z dorobkiem i wizją przyszłości regionu. Pozostałe kwestie są równie ważne: rozwój sieci drogowej, infrastruktury turystycznej i jak najwięcej pomocy ze strony samorządu dla drobnej przedsiębiorczości, z której Częstochowa słynie od dawna. Sądzę, że wśród tych ważnych elementów decydujących o charakterze i sile miasta wyłania się sprawa akademickości. Nie zapominajmy, że uczelnie wyższe w Częstochowie wnoszą znaczący wkład w życie i rozwój. Niechaj więc w roku jubileuszowym i one odczują, że pamięta się o ich potrzebach i że są jednym z najważniejszych filarów tworzących Częstochowie.

Na co powinny zwrócić uwagę władze i w jakim kierunku powinna pójść droga rozwoju miasta?
– Przede wszystkim na zapewnienie stałego źródła dopływu dochodów do kasy miasta. Naturalnie w sposób wyważony, odpowiedzialny i nie za cenę np. zgody na uruchomienie firmy (firm) zagrażających środowisku. Postawmy na ośrodek akademicki, turystykę, drobną wytwórczość. Oferujmy firmom swe walory których w Częstochowie co nie miara. Szukajmy szans w położeniu Częstochowy – na ruchliwym szlaku północ-południe, wschód-zachód. Kolejna rzecz to zbudowanie przestrzeni przyjaznej dla człowieka. Opartej na potrzebach mieszkańców i turystów. Przyjezdni potrafią to docenić i tym chętniej wydać nieco grosza, a może i zainwestować…

Czy powinniśmy walczyć o województwo, czy może są inne ważniejsze sprawy do przeprowadzenia?
– Spraw do rozwiązania jest sporo: drogi (budowa nowych i utrzymanie już istniejących), edukacja, służba zdrowia, transport publiczny, nowe miejsca pracy dla wciąż dużej grupy poszukujących… Nie zapominajmy jednak o naszych aspiracjach wojewódzkich Ustawicznie warto budować silną Częstochowę w postaci elit. Ludzi, którzy nie tylko mają ambicje, ale również są w stanie wziąć na barki odpowiedzialność za gminę i jej miejsce w regionie czy nawet w skali makro – całej Polski. Róbmy więc wszystko, by takich ludzi w Częstochowie było jak najwięcej, by nie uciekali z miasta, ale właśnie tutaj budowali swoją przyszłość: inwestowali, tworzyli miejsca pracy wychowywali nowe pokolenie częstochowian. Być może nadarzy się jeszcze realna szansa na to, by powalczyć o województwo.
Dziękuję za rozmowę.
Pytała

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *