90 lat OSP w Miedźnie


Jest rok 1917. Walec I wojny światowej zaczyna już powoli przygasać. Miejscowość Miedźno ( woj. śląskie) podlega jeszcze pod zabór austriacki, a pobliską Częstochowę i Kłobuck okupują jeszcze Niemcy.

Ochotnicy nie czekają już na zezwolenia rozpadającego się imperium CK i pod koniec 1917 r. samorzutnie tworzą jednostkę ochotniczą Straży Ogniowej i jej pierwszy zarząd w składzie prezes ks. Aurelii Chwiłowicz, wiceprezes Bolesław Kasperkiewicz, naczelnik Aleksy Wizental, komendant Mikołaj Radomski, sekretarz Józef Dobrzyński, skarbnik Adam Woźniak oraz Antoni Szczepański. Do jednostki zapisuje się 61 młodych ludzi oraz 44 członków wspierających. Pierwszą sikawkę ręczną funduje wiceprezes
Bolesław Kasperkiewicz, a już w rok później, ze składek społeczeństwa zakupiona zostaje sikawka motorowa. Wóz do jej przewozu oraz sprzętu i wody wykonują miejscowi rzemieślnicy Jan Paturej i Ignacy Marchwiński. Na placu ofiarowanym przez Piotra Koperę strażacy budują pierwszą drewnianą remizę. W jej wnętrzu, obok tradycyjnych garaży powstaje także scena, na której zaczyna grać powołana do życia przez Franciszka Paluszkiewicza, orkiestra strażacka. Dzielnie towarzyszy jej, amatorski zespół sceniczny, oklaskiwany przez kibiców i przynoszący jednostce dochody.
2. września na polach gminy Miedźno w rejonie wsi Mokra, hitlerowska IV armia pancerna spotyka się w krwawej bitwie stoczonej z Wołyńską Brygadą Kawalerii. Ogromne straty poniesione przez nieprzyjaciela i opóźniające jego marsz ku Warszawie, powodują jego wściekłość. Płonie nie tylko Miedźno, ale i okoliczne wsie. Giną wówczas bezpowrotnie wszystkie instrumenty muzyczne i sztandar jednostki.
Po nocy okupacji, w dniu 17. stycznia hitlerowcy w panice opuszczają Miedźno. Jeden z nich odbezpiecza granat i rzuca go do wnętrza remizy. Niestety, spłonęła z całym, posiadanym tam sprzętem. Tak poważna strata, dorobek całego życia jednostki nie załamuje jednak strażaków. Po wyborze nowego zarządu, już pod koniec stycznia 1945 r. w czasie “zakrapianego” spotkania z żołnierza radzieckimi wracającymi z frontu, ochotnicy stają się właścicielami niemieckiej motopompy marki DKW-M800 .W trzy miesiące później, na apel księdza Wincentego Kłótkowskiego, mieszkańcy Miedźna dokonują składki pieniężnej na zakup zniszczonych przez działania wojenne, instrumentów muzycznych. Pierwsze, powojenne, dochodowe grania odbywają się w co bardziej przestronnych stodołach, a latem na wolnym powietrzu na majówkach.
W 1957 r. dla uczczenia obchodów 40-lecia OSP, jednostka otrzymuje w prezencie nowy wóz bojowy marki star-20 i rozpoczyna budowę nowej strażnicy. Inwestycja przekazana zostaje do użytku w 1960 r. a dalsza jej rozbudowa, łącznie z Gminnym Ośrodkiem Kultury zakończona zostaje w roku 1991. Obok już istniejącej, odrodzonej orkiestry, druh Józef Cisowski tworzy strażacki zespół śpiewaczy, znany ze swych występów w całym regionie kłobuckim. Do nowych pomieszczeń przybywają coraz to nowe wozy bojowe przekazywane przez: Urząd Gminy w Miedźnie, komendy wojewódzkie PSP w Katowicach i w Częstochowie, KP PSP w Kłobucku oraz dotowane przez ZG ZOSP RP w Warszawie. Star 244 bierze udział m.in. w akcjach gaśniczych i ratunkowych w Kuźni Raciborskiej, Kamińsku i Raciborzu.
Nie zapominając o swoim patronie, strażacy na swym placu apelowym wznoszą piękną figurę św. Floriana, a naczelnik Leszek Idasz przyozdabia jego front ozdobną kostką brukową.
Obecnie jednostką kieruje zarząd w składzie: prezes Marek Trocha, wiceprezes Tadeusz Dzierżak, naczelnik Leszek Idasz, zastępca naczelnika Grzegorz Pełka, sekretarz Maciej Stasiński, skarbnik Zdzisław Bęben, gospodarz Paweł Lis oraz Ryszard Warchoł i Marek Pietrzak.

W czasie trwania uroczystości obchodów 90-lecia istnienia tej jednostki, ponad 70 wyróżnionych strażaków, sympatyków pożarnictwa oraz sponsorów uhonorowano medalami, dyplomami oraz listami pochwalnymi. Wśród 20 wyróżnionych medalami “Za zasługi dla pożarnictwa” złoto otrzymali: Czesław Kiedrzyn i Tadeusz Nowak. Wręczono także 2 złote odznaki “Zasłużony dla województwa śląskiego”, 10 medali “Za zasługi dla powiatu kłobuckiego” oraz 23 podziękowania za prace społeczne na rzecz jednostki OSP. Wśród kilkunastu druhów uhonorowanych odznakami jubileuszowymi “Za wysługę lat”, 60-leciem odznaczono: Henryka Mazurka i Eugeniusza Dzierżaka, za 55-lecie Jana Kasprzyka.
Uroczystość jubileuszową dopełniło wręczenie prezesowi OSP Markowi Trosze pucharu przewodniczącego radnych PSL przy Sejmiku Śląskim. Prezent wręczył osobiście sam przewodniczący Zygmunt Wilk.
Obok delegacji sztandarowych z 20 jednostek z ościennych OSP, w uroczystości uczestniczyli także: wiceprezes Śl.OW ZOSP RP w Katowicach Henryk Kiepura, wiceprezes Sejmiku Grzegorz Sztolcman, starosta kłobucki Stanisław Gancarek, przewodniczący rady gminy Zdzisław Bęben, wójt Andrzej Szczypior, ks.prob. Andrzej Banaszek, ks. prob. z Wieruszowa Henryk Orszulak, wiceprezes ZOP ZOSP RP w Kłobucku st.bryg. w st. spocz. Jan Błoński, zastępca komendanta powiatowego st.kpt. Zbigniew Desperak , sekretarz ZOP Eugenia Kubańska, radni gminy i inni zaproszeni goście. Uroczystość umilała swą grą, własna strażacka orkiestra pod batutą Andrzeja Koronki i strażacki zespół śpiewaczy “Łęgowianki”, kierowany przez Bogumiłę Piwowarczyk.
Tekst i zdjęcia-

Jerzy Ostrowski

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *