Rusza program edukacyjny na temat diagnostyki i leczenia mięśniaków macicy.
.
Polki, uważane za jedne z piękniejszych kobiet świata, troszczą się o to, by wyglądać atrakcyjnie. Stosują diety, odwiedzają fryzjera, śledzą trendy obowiązujące w modzie. Najważniejszą kwestię – własne zdrowie odsuwają jednak na dalszy plan – niewiele z nich decyduje się na regularne wizyty u lekarza specjalisty i wykonywanie badań kontrolnych.
„Między nami kobietami” – dlaczego tak ważne są regularne kontrole u ginekologa?
Jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego przez TNS OBOP „Między nami kobietami: Jak Polki dbają o swoją kobiecość?” jedynie 19% kobiet regularnie chodzi do lekarza ginekologa, a aż 14% nie odwiedza ich gabinetów wcale. To dość niepokojące statystyki. Dzięki regularnym badaniom ginekologicznym możliwe jest wczesne wykrycie chorób, których obawiają się kobiety: nowotworów (boi się ich 80% badanych), mięśniaków macicy (strach przed nimi odczuwa 25% kobiet) oraz raka szyjki macicy (na obawę przed tą chorobą wskazuje 14% respondentek).
Jednym z poważniejszych problemów ginekologicznych, który dotyka kobiet wieku rozrodczym (szczególnie tych pomiędzy 35 a 45 rokiem życia), a także kobiet, które jeszcze nie rodziły są mięśniaki macicy. By im zapobiec i skutecznie leczyć należy przede wszystkim regularnie poddawać się badaniom. Taki przekaz przyświecać będzie programowi edukacyjnemu „Między nami kobietami”. Wypracowanie u Polek nawyku regularnych wizyt u lekarzy specjalistów to spore wyzwanie. Właśnie dlatego zainicjowaliśmy program edukacyjny, w którym chcemy podkreślać konieczność regularnych badań. Tylko takie postępowanie może uchronić kobiety przed utratą jakości życia – podkreśla dr Jacek Tulimowski, ekspert programu.
Mięśniak macicy to nie wyrok!
Mięśniaki macicy wykrywane są podczas standardowego badania ginekologicznego.
Współczesna medycyna oferuje szereg nowoczesnych metod diagnozowania i leczenia mięśniaków macicy, których wybór jest uzależniony od wielu czynników, m.in. od wieku pacjentki, umiejscowienia mięśniaka, jego rozmiaru i unaczynienia. Podstawą jest jednak regularna kontrola i konsultacja z lekarzem ginekologiem.
(Prawie)Wszystko co każda kobieta powinna wiedzieć o mięśniakach
Jednym z elementów programu „Między nami kobietami” jest strona internetowa www.miesniakimacicy.pl. Strona stanowi kompendium wiedzy na temat mięśniaków: przyczyn powstawania, diagnostyki oraz innowacyjnych metod leczenia. Ekspertem, który odpowiada na pytania związane z problemem mięśniaków macicy jest prof. dr hab. n. med. Tomasz Paszkowski, kierownik III Katedry i Kliniki Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Więcej informacji na stronie internetowej: www.miesniakimacicy.pl
r